Glifosat jest potrzebny na unijnych polach

Copa i Cogeca opublikowały 8 listopada nowy filmik z rolnikami z całej UE wypowiadającymi się szczerze na temat tego jak ważny jest dla nich glifosat i opisującymi korzyści środowiskowe wynikające z jego stosowania. 

– Film ten pokazuje jak ważny jest glifosat dla naszych rolników. Rolnicy z Polski, Francji, Niemiec, Szwecji, Irlandii, Zjednoczonego Królestwa i Hiszpanii mówią na temat znaczenia glifosatu – dla środowiska, produkcji żywności i obszarów wiejskich. Można  go obejrzeć tu: https://youtu.be/nEMX5-syExs – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

Glifosat uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).  Zdaniem Copa – Cogeca nie ma żadnego powodu, by zezwolenie na jego stosowanie nie zostało przedłużone na pełne 15 lat.

–  Apelujemy do decydentów politycznych o zachowanie racjonalności i nie poddawanie się emocjom ani polityce. Jeśli zatwierdzenie nie zostanie wydane na pełen okres, wiarygodność instytucji europejskich i decydentów UE zostanie zaprzepaszczona. Ta powszechnie stosowana substancja czynna przyczynia się do wyżywienia rosnącej liczby ludności, umożliwia prowadzenie upraw konserwujących i utrzymanie żyzności gleby. Bez niej europejscy rolnicy znajdą się w niekorzystnej sytuacji względem swoich konkurentów, a produkcja żywności wysokiej jakości będzie zagrożona” – podsumowuje Pesonen.

Źródło: Copa – Cogeca