fbpx

Fotowoltaika dla rolnika

Obecnie rolnikom przysługuje ulga inwestycyjna w wysokości 25 proc. poniesionych nakładów na fotowoltaikę, udokumentowanych rachunkami. Ulga jest przyznawana po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od kwoty podatku rolnego. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

Płatnicy podatku rolnego zamiast ulgi inwestycyjnej  mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne w ramach programów NFOŚiGW – Agroenergia i  Mój Prąd.

Zgodnie z aktualnymi zasadami, dofinansowanie w ramach Agroenergii może wynieść maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji hybrydowej przewidziany jest dodatek w wysokości 10 000 zł. Przy montażu fotowoltaiki i pompy ciepła można dostać dotację między 25 tys. zł a 35 tys. zł.

Nabór wniosków w programie Agroenergia, przeprowadzają  Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór ten, rozpocznie się w danym województwie, dopiero po podpisaniu w tym zakresie porozumienia pomiędzy funduszem wojewódzkim, a centralnym Narodowym Funduszem. Program Mój Prąd 3.0 to z kolei  zakłada 3 tys. zł zwrotu kosztów z poniesionej inwestycji w fotowoltaikę.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym ulga inwestycyjna nie przysługuje, jeżeli wydatki poniesione na budowę instalacji fotowoltaicznej zostały sfinansowane preferencyjnymi kredytami, pożyczkami czy dotacjami, pochodzącymi ze środków publicznych. W przypadku chęci skorzystania z ulgi inwestycyjnej nie można wystąpić o dofinansowanie z programu Agroenergia, jak również wspomnianego wcześniej programu Mój Prąd.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.