fbpx
Strona głównaCenyRynek mlekaDramatyczna sytuacja na rynku mleka. Rzędy krów przed rzeźniami, w ciągu 10...

Dramatyczna sytuacja na rynku mleka. Rzędy krów przed rzeźniami, w ciągu 10 miesięcy zniknęło 48 farm 

Bułgarscy hodowcy bydła mlecznego proszą o pomoc finansową ze strony Państwa. Prezesi organizacji zwołują kolejne konferencje prasowe i grożą zabijaniem zwierząt w proteście wobec dramatycznej sytuacji.  

O sprawie donosi portal Agro Plovdiv . Wg bułgarskich organizacji branżowych, sytuacja w kraju “staje się nie do zniesienia nawet dla najlepszych ekonomicznych gospodarstw. Wystarczą tylko dwie liczby, aby zrozumieć, że hodowla bydła naprawdę zmierza ku zagładzie: roczny dochód od krowy 5000 BGN, wydatki – 10 000 BGN. Tak naprawdę zniszczenie już trwa. Rzędy krów przed rzeźniami, 48 ferm krów zniknęło w ciągu zaledwie 10 miesięcy, a zatem tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy przerób mleka spadł o 13 000 ton” – czytamy w poświęconym temu artykule.  

Bułgarscy hodowcy apelują o zmiany w udzielaniu pomocy publicznej w związku z wojną na Ukrainie, ponieważ Bułgaria nie wykorzystała jeszcze należnych jej 250 tys. euro. Wymaga to jednak zgody Komisji Europejskiej i choć komisarz Wojciechowski jest skłonny poprzeć taki wniosek, w tej sprawie nic się nie dzieje.  

2 KOMENTARZE

    • Pewnie, że “farm” i tak jest w tytule. W tekście jest błędny zapis – przepraszam. Czasem nie warto kopiować tekstu :) Ale “farma” to nie całkiem “gospodarstwo rolne”, bo w polskich warunkach większość gospodarstw rolnych zajmuje mniej niż 5 ha, więc trudno nazwać to “farmą”. Bardziej precyzyjne byłoby określenie “przedsiębiorstwo rolne”, ale to z kolei oznacza “osobę prawną”. Nie ma dobrego polskiego określenia na duże gospodarstwo rolne, oprócz – duże gospodarstwo rolne. Ale tu pojawia się pytanie – co to znaczy, duże? A farma, jaka jest, każdy wie :). Pozdrawiam uważnego czytelnika!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.