fbpx

Dlaczego ceny nawozów są tak wysokie? Ministerstwo Aktywów Państwowych tłumaczy

Według Ministerstwa Aktywów Państwowych na wysokie ceny nawozów przekładają się przede wszystkim rekordowe ceny gazu ziemnego, a także niespotykana dotąd duża zmienność i dynamika ich wzrostu, jak również znaczący wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

– Należy mieć na uwadze, że obecna sytuacja na rynku nawozów azotowych jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla rolników, jak również producentów nawozów, którzy prowadzą procesy produkcyjne w oparciu o drogi surowiec. Z informacji podawanych do publicznej wiadomości przez spółki z udziałem Skarbu Państwa wynika, że ryzyko biznesowe związane z wysokimi cenami gazu i ich wielką zmiennością powoduje, że największym wyzwaniem dla europejskich producentów nadal pozostaje stałe utrzymywanie produkcji na maksymalnym poziomie – informuje Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W celu wsparcia polskich rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, spowodowanego obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami, Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, opracował program pomocowy o wartości 836 mln euro (3,9 mld złotych) przeznaczony na wsparcie sektora rolnego w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

– Ponadto sprzedaż nawozów Grupy Azoty S.A. prowadzona jest poprzez sieć siedemdziesięciu ogólnopolskich wyspecjalizowanych firm dystrybucyjnych. Firmy te posiadają w swojej ofercie sprzedaż z odroczonym terminem płatności, często nawet dłuższym niż 6 miesięcy i z zabezpieczeniami w postaci kontraktu na odbiór płodów rolnych po żniwach. Takie formy rozliczeń oferowane są od wielu lat i zależą od indywidualnych decyzji właścicieli gospodarstw, ich strategii biznesowych oraz możliwości finansowych – podsumowuje Rabenda.

Z kolei zwraca się także uwagę na zwiększone marże na nawozach (o czym Ministerstwo nie wspomina), co zdecydowanie nie sprzyja spadkom ich cen.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Pomimo kryzysu Spółki Skarbu Państwa osiągają ponad 100 procentowy zysk wstosunlu rocznym jak i kwartalnym
    Rzad robi wszystko aby obniżyć ceny?
    A gdyby Spółki te wypracowały np. 30 ?procent zysku to by im nie wystarczało?
    Ceny nawozów zdrożały w ciągu roku z 1200 na 4000 zł ( ponad 300 procent).
    Odbije się to głównie na Polakach.
    Zapłacimy za droższy chleb, mięso i warzywa.
    A, Prezesi tych spolek będą zgarniali wysokie premie za osiągnięty zysk
    I nie ma co płakać, że ceny gazu wysokie
    bo przecież gazoport miał nas pr,ed nimi ochronić.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.