fbpx

Jak uchronić rośliny przed głodem azotowym? Czy stosować inhibitory nitryfikacji?

Wprowadzenie Programu azotanowego miało na celu ograniczenie strat azotu z produkcji rolnej. Jednak dostosowanie się do nowych terminów aplikacji nawozów azotowych na gruntach ornych niesie za sobą niekiedy obawy producentów rolnych o stan plantacji w terminach, w których nie mogą dokarmić roślin azotem. Pojawia się pytanie – jak uchronić rośliny przed “głodem azotowym”?

Jednym z rozwiązań może być stosowanie technologii mających na celu zwiększenie efektywności wykorzystania azotu z nawozów, przy jednoczesnym ograniczeniu jego strat. W tym celu można między innymi stosować stabilizatory azotu, na przykład inhibitory nitryfikacji. Mechanizm ich działania polega na spowalnianiu procesu nitryfikacji w glebie, a więc zapobieganiu przemianom stabilnej w glebie formy amonowej azotu w formę azotanową, która łatwo ulega wymyciu.

Stabilizacja formy amonowej azotu w glebie ogranicza wymywanie azotu oraz wydłuża w czasie dostępność tego składnika dla roślin uprawnych i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia ‘głodu azotowego’. Ma to szczególne znaczenie na glebach lekkich i bardzo lekkich, na których wymycie azotu jest relatywnie większe.

Baner Katalog ciagnikow

Inhibitory nitryfikacji mogą być stosowane z nawozami zawierającymi zarówno formę amonową, jak i formę amidową azotu. Można je stosować przedsiewnie i pogłównie. Należy przy tym pamiętać, że szybkość procesu nitryfikacji jest uzależniona od temperatury i wilgotności gleby i w warunkach ciepłej i wilgotnej gleby proces ten przebiega stosunkowo szybko, prowadząc do znacznych strat azotu. Szacuje się, że inhibitory nitryfikacji mogą nawet w 50% obniżyć wydajność procesu nitryfikacji.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.