fbpx

Nawozy azotowe w lutym. Sprawdź, czy możesz już siać

W 2023 roku wprowadzono zmiany w programie azotanowym dotyczące terminów stosowania nawozów azotowych. Zmiany opublikowane w programie azotanowym dotyczą elastycznego terminu stosowania nawozów azotowych – informuje CDR Brwinów.

Warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów zaistnienie odpowiedniej temperatury powietrza. W przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza musi przejść przez próg 3oC, a dla pozostałych upraw przez próg 5oC.

Jako przejście przez próg danej temperatury rozumiana jest sytuacja, w której przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3oC, lub, gdy przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5oC.

Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez wyznaczony próg temperaturowy publikuje codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB: https://agrometeo.imgw.pl/html/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.html

Wykaz powiatów, w których nastąpiło przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza
przez próg 3°C lub 5°C. Stan na 06.02.2024, źródło: IMGW

Centrum Doradztwa Rolniczego przypomina, że planując nawożenie lutowe należy pamiętać o wymogach prawa, m.in. o nie stosowaniu nawozów na gruntach zalanych i nasyconych wodą, stosowaniu odpowiedniej odległości od cieków wodnych i nie przekraczaniu maksymalnej dawki nawożenia danej rośliny.

Rolnicy którzy realizują ekoschemat „Rolnictwo węglowe” powinny zwrócić uwagę na wymagania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z 13.03.2023 r) w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Bayer - baner
Advertisement

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.