W 2023 roku wprowadzono zmiany w programie azotanowym dotyczące terminów stosowania nawozów azotowych. Zmiany opublikowane w programie azotanowym dotyczą elastycznego terminu stosowania nawozów azotowych – informuje CDR Brwinów.
Warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów zaistnienie odpowiedniej temperatury powietrza. W przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza musi przejść przez próg 3oC, a dla pozostałych upraw przez próg 5oC.
Jako przejście przez próg danej temperatury rozumiana jest sytuacja, w której przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3oC, lub, gdy przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5oC.
Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez wyznaczony próg temperaturowy publikuje codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB: https://agrometeo.imgw.pl/html/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.html
Centrum Doradztwa Rolniczego przypomina, że planując nawożenie lutowe należy pamiętać o wymogach prawa, m.in. o nie stosowaniu nawozów na gruntach zalanych i nasyconych wodą, stosowaniu odpowiedniej odległości od cieków wodnych i nie przekraczaniu maksymalnej dawki nawożenia danej rośliny.
Rolnicy którzy realizują ekoschemat „Rolnictwo węglowe” powinny zwrócić uwagę na wymagania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z 13.03.2023 r) w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska.