fbpx

Czy przywrócenie dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi spowoduje spadki cen zbóż i nawozów?

W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny ONZ powiedział, że prowadzi intensywne rozmowy z Rosją i innymi kluczowymi krajami, mając nadzieję na porozumienie, które pozwoli na eksport zboża przechowywanego w ukraińskich portach i zapewni, że rosyjska żywność i nawozy (też białoruskie) będą miały nieograniczony dostęp do rynków światowych.

Jak informuje portal ewgt.com.pl Ukraina i Rosja zbierają razem prawie jedną trzecią światowej produkcji pszenicy i jęczmienia oraz połowę oleju słonecznikowego, podczas gdy Rosja i Białoruś są drugim i trzecim światowym producentem potasu, kluczowego składnika nawozów.

Według informacji ONZ globalny poziom głodu „jest na nowym wysokim poziomie”, a liczba osób borykających się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego podwoiła się w ciągu zaledwie dwóch lat ze 135 milionów przed pandemią do 276 milionów obecnie.

– Nie ma skutecznego rozwiązania kryzysu żywnościowego bez ponownej integracji ukraińskiej produkcji żywności, a także żywności i nawozów produkowanych przez Rosję i Białoruś na rynkach światowych, pomimo wojny – powiedział Antonio Guterres.

Jednak do osiągnięcia porozumienia jest jeszcze daleko, ponieważ potrzebna jest dobra wola wszystkich stron, w tym Rosji i Zachodu, który nałożył szerokie sankcje na Rosją.

W jakiejś perspektywie Rosja może jednak zgodzić się na odblokowanie ukraińskich portów (Odessa) w zamian za zniesienie sankcji na eksport własnych zbóż i nawozów.

Oznaczać by to mogło przeceny na rynku zbóż, oleistych i nawozów.

Źródło: e-WGT/ONZ

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.