fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRCzy dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego będą wyższe?

Czy dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego będą wyższe?

Izby Rolnicze postulują  do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zwiększenie w 2022 r, stawki dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego.

Przypominamy, że stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2021 rok wynosiła 74,76 zł  w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych, 119,62 zł w przypadku roślin strączkowych i 373,80 zł – w przypadku ziemniaków.

– W 2022 r. ceny materiału siewnego wzrosły przeciętnie o ponad 100 procent. Obecnie trwa nabór wniosków w kampanii 2022 r. W związku z tym, że wysokość stawek będzie wyliczana z uwzględnieniem powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych do ARiMR oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym samorząd rolniczy zwraca się do wicepremiera , ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka  o zagwarantowanie w budżecie państwa na bieżący rok środków wystarczających na wypłacenie rolnikom dopłat do materiału siewnego w wysokości odpowiadającej wzrostowi cen nasion i sadzeniaków  – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes  Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy już obecnie układają płodozmian na przyszły rok i planują wydatki na zakup materiału siewnego. Według KRIR niedostosowanie wysokości dopłat do kosztów zakupu kwalifikowanego materiału siewnego może spowodować, że rolnicy podejmą decyzje o wysianiu nasion z własnego zbioru lub zakupie nasion o niższej jakości, ponieważ przyznane dopłaty nie będą w stanie zrekompensować zwiększonych wydatków.

Teraz pozostaje czekać na odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.