fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbCzeka nas największa epidemia grypy ptaków w historii?

Czeka nas największa epidemia grypy ptaków w historii?

Wiele wskazuje na to, że tak. Niepokojące sygnały płyną z niemieckiego instytutu zdrowia zwierząt Friedrich-Loeffler-Institut, który poinformował agencję DPA o tym, że Europa stoi w obliczu największej epidemii grypy ptaków w historii.

FLI poinformował, że jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się choroby, sytuacja jest bardziej dynamiczna niż w zeszłym sezonie, a przypadki zachorowań zgłaszane są codziennie zarówno w hodowlach, jak i wśród dzikich zwierząt; od października wirusa wykryto 675 razy u dzikiego ptactwa, a 534 ogniska zgłoszono u zwierząt domowych (przydomowych i komercyjnych). Ponadto wektorem wirusa mogą być ssaki; wykryto go m.in. u lisów, fok i wydr.

Holenderska organizacja drobiowa Avined również informuje o napiętej sytuacji w Europie. W ostatnich dniach ogniska zostały zidentyfikowane na dużej fermie niosek w Veurne w Belgii oraz na fermie indyków. Zgłoszono również wybuch ptasiej grypy na przydomowej farmie w Niemczech. Liczba przypadków rośnie w Wielkiej Brytanii: do 28 grudnia zgłoszono tam 57 ognisk.

Ptasia grypa jest powszechna i nie jest już tak sezonowa, jak kiedyś się wydawało. Dlatego należy rozważyć inne rozwiązania niż ubój drobiu w momencie pojawienia się wogniska wirusa – powiedział Kees de Jong, przewodniczący wydziału drobiu organizacji rolniczej i ogrodniczej LTO Nederland w reakcji na niemieckie badania nad ptasią grypą cytowany przez portal PoultryWorld. Według niego szczepionka może okazać się niezbędnym rozwiązaniem, i chociaż nie wszystkie kraje są skłonne wprowadzić takie rozwiązanie, w wyniku dynamicznego rozprzestrzeniania się wirusa coraz więcej z nich dostrzega taką potrzebę.

Źródło: PoultryWorld

1 KOMENTARZ

  1. Otruli ptaki żeby ludzie uwierzyli 2 ptasia grypę i 5ym samym rządy mają powód aby wybić ptactwo.czyli sztuczny głód. Manipulacje rządów

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.