fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCena rzepaku "ofiarą" spekulacji

Cena rzepaku “ofiarą” spekulacji

Ostatnio sytuacja na światowych giełdach jest niezwykle ciekawa; winny temu m.in. raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, na którym zarobić chcą przede wszystkim spekulanci.

Po bardzo dużych spadkach cen w czwartek, o czym pisaliśmy tutaj: Duże spadki cen zbóż i oleistych w Chicago i Paryżu, piątek w przypadku rzepaku przyniósł duże odbicie; rzepak niemalże odrobił czwartkowe straty straty, drożejąc na MATIF o 4,02 proc., kończąc sesję z ceną 770 EUR/t.

– Podążając za soją znowu mocno traci rzepak, w przypadku którego ostatnie przeceny, podobnie jak gigantyczne wzrosty, mają charakter głównie spekulacyjny. Styczniowa prognoza USDA podniosła światowe zbiory nasion rzepaku w tym sezonie o blisko 1 mln ton do 69,3 mln ton, ale nadal oznacza to spadek o ponad 5 proc. – rok do roku – tak o czwartkowym spadku cen rzepaku informował serwis e-WGT, co tłumaczyłoby również piątkowy wzrost ceny.

Poza “nagłym zwrotem akcji” w przypadku ceny rzepaku, piątek raczej nie był zbyt dynamiczny na światowych giełdach. Warto odnotować wzrost ceny kukurydzy w Chicago o 1,49 proc. i dość znaczny wzrost ceny śruty sojowej, o 5,03 proc.

Drożała także ropa; brent o 2,14 a WTI o 2,31 proc., osiągając cenę odpowiednio 86,28 i 84,02 USD za baryłkę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.