Biurokracja nie powinna pokonać rolników

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że rolnicy mają utrudniony kontakt z doradcami rolnymi, którzy do tej pory pomagali im wypełniać wnioski między innymi do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz kontakt jest możliwy za pośrednictwem elektronicznych łączy lub telefonu. I tutaj narodził się problem. Wiele rolników bardzo dobrze radzi sobie w polu, a w papierach słabo.

Dlatego rolnicy za pośrednictwem samorządu rolniczego domagają się od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłużenia terminu składania do ARiMR wszystkich wniosków, a w szczególności wniosków o dopłaty obszarowe na 2020 z uwzględnieniem działania „Dobrostan zwierząt”.

Rolnik ubiegający się o działanie „Dobrostan zwierząt” do e-wniosku plus musi dołączyć odpowiednie strony “Planu poprawy dobrostanu zwierząt”. Obecnie opracowanie planu bez wizytacji w gospodarstwie nie jest najlepszym rozwiązaniem i jest wręcz niemożliwe. Natomiast, składanie innych wniosków wymaga dodatkowych dokumentów – zaświadczeń, ich pozyskanie w obecnych warunkach jest bardzo utrudnione – mówi Bronisław Węglęwski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

To bardzo dobre rozwiązanie. Ja podobnie, jak wielu moich sąsiadów znacznie lepiej czuję się w polu niż wśród papierów. Bez doradcy sobie nie poradzę. Dlatego trzeba koniecznie wydłużyć termin składania wniosków – dodaje Pan Zdzisław gospodarujący na 40 hektarach w okolicach Wielunia.

Autor: Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności