Adoptuj Pszczołę

Około 130 tysięcy adopcji – to efekt zakończonej właśnie akcji Greenpeace Adoptuj Pszczołę. Dzięki zaangażowaniu Polek i Polaków w wirtualne adopcje, Greenpeace będzie mógł wdrażać Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających.

– Akcja Adoptuj Pszczołę odbyła się w tym roku po raz szósty. Na stronie adoptujpszczole.pl każdy, komu zależy na losie pszczół mógł dokonywać „adopcji” wirtualnych pszczół. Dzięki zaangażowaniu dziesiątek tysięcy osób w ramach akcji Adoptuj Pszczołę w ciągu sześciu lat powstały liczne hotele dla dzikich zapylaczy, odbudowana została pszczela populacja w Przyczynie Dolnej, ruszyły badania zapylaczy w modelu nauki obywatelskiej – informuje Greenpeace Polska.

Dzięki tegorocznej akcji Greenpeace zamierza oddolnie wdrażać Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających, kontynuować budowę koalicji organizacji i instytucji działających na rzecz pszczół i badania nad zawartością szkodliwych dla pszczół substancji w popularnych roślinach miododajnych. Nowością ma być stworzenie narzędzia, które ma pomóc rolnikom i pszczelarzom chronić zapylacze przed zabójczymi dla nich pestycydami.

– Rolnicy i pszczelarze są swoimi naturalnymi sprzymierzeńcami i chcemy wzmacniać to przymierze. Niestety dzisiaj rolnicy są często pozostawieni sami sobie, nie mają dostępu do odpowiedniej wiedzy i narzędzi, dzięki którym mogliby produkować naszą żywność w sposób nie szkodzący zapylaczom i przyjazny dla konsumentów. Rozdarci między agresywnym marketingiem koncernów agrochemicznych, a presją pośredników naciskających na jak najniższe ceny, są obwiniani także za politykę rządzących i sprzedawców pestycydów. Chcemy to zmienić – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Źródło: Greenpeace Polska