fbpx

Masz klimę w ciągniku? To używaj jej zimą

Niemal wszystkie nowe ciągniki rolnicze posiadają dziś w kabinach układy klimatyzacji. Ten niegdysiejszy luksus stał się standardem i każdy wie, jakim błogosławieństwem jest w czasie upalnych letnich prac polowych. Zimą to co innego i zwykle ja wyłączamy. I tu robimy kosztowny błąd.

Instrukcja obsługi układu klimatyzacji w ciągniku czy kombajnie, a nawet coraz częściej w użytkowanych w gospodarstwach ładowarkach, jest dość jasna: Włącz, wyreguluj temperaturę i skieruj dysze nawiewu kabinowego tak, żeby powietrze nie dmuchało bezpośrednio na ciebie. Poza zatwardziałymi przeciwnikami użytkowania klimy w ogóle, zalecenia te są proste i zbawienne w czasie letnich upałów. Gdy przychodzi nam wiele godzin pracować w szczelnym szklanym akwarium, jakim jest kabina, napływ świeżego i chłodnego powietrza jest zbawienny.

Jednak rok ma cztery pory, których matematyczna większość wcale nie jest upalna, a przynajmniej połowa jest dość chłodna. I co wtedy z naszą klimą? Najczęściej wyłączamy, bo obiegowa plotka głosi, że…

Klima zimą się psuje!

No i jest to jak najbardziej prawda, jednak oczywiście w przypadku, gdy na okres zimy całkiem ją wyłączymy. Niejednokrotnie bywało, że wiosną, gdy tylko przypaliło nam słońce, po włączeniu klimatyzacji w kabinie nagle okazuje się, że ledwie dmucha lub, co gorsza, nie działa w ogóle. I wtedy oczywiście szukamy winnego, a że koszty naprawy układu klimatyzacji jawią się zawsze jako dość wysokie, jesteśmy źli.

Naszą złość kierujemy w stronę producenta sprzętu, bo przecież jesienią działało, a teraz nie działa i samo się zepsuło.

Zdecydowanie samo się zepsuło, ale w 99% przypadków nie dlatego, że było fabrycznie złe, a dlatego, że sami to wyłączyliśmy. I tu trzeba jasno wyjaśnić. Klimatyzacja w maszynach rolniczych ulega poważnym awariom częściej wtedy, jak nie jest włączona, niż wówczas, gdy regularnie działa.

Odpowiedzi na ten klimatyzacyjno-mechaniczny paradoks należy szukać wewnątrz układu klimatyzacji i samej sprężarce, która w czasie pracy jest smarowana. Jeśli nie pracuje, to najprościej rzecz ujmując, często ulega awarii.

Czy oznacza to, że mamy używać klimatyzacji w swojej maszynie rolniczej z przymusu, wyłącznie dlatego, że obawiamy się jej awarii? Absolutnie nie, bo sprawnie działający układ klimatyzacji w maszynie rolniczej przynosi sporo innych korzyści niż tylko chłodzenie (latem).

Masz klimę, to jej używaj zimą

Niewątpliwie najlepsze efekty dają automatyczne układy klimatyzacji, w których na elektronicznym panelu ustawiamy zadaną temperaturę i jest ona w sposób ciągły utrzymywana wewnątrz kabiny. Jednak już nawet “ręczne” klimy dają wiele nie tylko latem, ale i zimą. Przede wszystkim skuteczna klimatyzacja poza schładzaniem także ogrzewa powietrze w kabinie. Ale bardzo ważną i niedocenianą funkcją jest osuszanie powietrza. Jeśli na zewnątrz pada i wilgotność jest spora, to powietrze zanim trafi do kabiny, jest osuszone do wartości 50 – 60%, czyli poziomu zalecanego dla naszego zdrowia.

Trzeba wspomnieć jeszcze, że taki “tunning” powietrza pozwala nam nie tylko czuć się dobrze, ale szybko i sprawnie osusza całą kabinę ze znajdującej się wewnątrz wilgoci osadzającej się na szybach. Powietrze po “klimie” zapobiega także rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni wewnątrz kabiny, co ma niewidzialny, ale jednak zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

Używanie klimatyzacji w maszynach rolniczych nie tylko latem ma więc sens i nie tylko dobrze wpływa na jej trwałość, ale także na nas samych, użytkujących ciągnik, kombajn czy ładowarkę. Trzeba jednak pamiętać, że układ klimatyzacji, aby był sprawny i skuteczny, wymaga corocznych przeglądów i czyszczenia, a czasem także ozonowania jego elementów. Niezmiernie istotne jest także regularne wymienianie filtrów kabinowych naszej maszyny oraz codzienne czyszczenie panelu chłodnic pod maską ciągnika.

SDF baner ciągnik
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.