fbpx

Termin siewu zbóż jarych a wiosenna susza

Termin agrotechniczny siewu zbóż jarych przypada od połowy marca do pierwszej dekady kwietnia. Odkładnie zbiegu siewu, gdy możliwy był wczesny wjazd w pole to błąd. Niestety część rolników go popełnia i później zastanawia się czy w suchych warunkach siać czy czekać?

Zboża jare powinno się siać w miarę wcześnie, ponieważ opóźnienie terminu siewu skraca okres wegetacji roślin, oddziałując tym samym na plon i jego jakość. Najwcześniej do siewów zbóż jarych przystępują rolnicy z zachodnich części kraju, natomiast na wschodzie Polski siew przypada na ogół w kwietniu. Termin siewu musi być dostosowany do aktualnych warunków pogodowych oraz prognoz synoptyków. W razie konieczności dopuszczalne jest opóźnienie terminu siewu, ok. 5-10 dni. O terminie siewu decyduje temperatura gleby na polu oraz możliwość wjazdu w pole.

Termin siewu zbóż jarych na terenie kraju:

  • południowy zachód i zachód: 15-25 marca,
  • centrum i południe: 20-30 marca,
  • wschód i północ: 25 marca – 5 kwietnia,
  • północny wschód i rejony górskie: 1-10 kwietnia.

Siać czy czekać?

Biorąc pod uwagę aktualne warunki, rolnicy na zachodzie i centrum kraju powinni mieć już wysiane zboża jare. Tylko wczesny siew zapewnia skorzystanie z wilgoci po zimie. Siew jest możliwy, gdy termometr umieszczony w glebie na głębokości siewu wskazuje 2°C i nie należy obawiać się ewentualnych krótkotrwałych przymrozków. Nawet jeśli te wystąpią, to wcześniej ogrzana gleba nie przemarznie (w ciągu 1-3 nocy) do głębokości umieszczonych w niej ziaren. Odsłonięta gleba w czasie, gdy jest nastawiona na wpływ promieni słonecznych, szybko się nagrzewa. Ponadto słońce oddziałuje na nią dłużej, ponieważ dzień się przedłuża. Zboża jare kiełkują już w temperaturze 2-3°C, ale proces jest jeszcze w takich warunkach powolny. Kiełkowanie przyspiesza, gdy gleba ogrzeje się do 5-6°C.

Odkładnie zbiegu siewu, gdy możliwy był wczesny wjazd w pole to błąd. Niestety część rolników go popełnia (zachód i centrum kraju) i później zastanawia się czy w suchych warunkach siać czy czekać? Można odpowiedzieć pytaniem: na co czekać, jeśli prognoza nie przewiduje opadów deszczu na najbliższe dni? Sens odkładania terminu siewu, należy rozważyć indywidualnie, adekwatnie do stanowiska i typu gleb. Możliwe jest opóźnienie terminu siewu o kilka dni (do ok. 5-10.04.), ale trzeba się liczyć ze skróceniem okresu wegetacji zbóż, co obniży plon i jego jakość. Jęczmień jary siany w terminie opóźnionym będzie mógł być przeznaczony tylko na paszę (na browar siejemy wcześnie).

Wiosenne susze i wrażliwość zbóż

Obecnie obawy co do możliwości siewu wynikają głównie z obserwowanej wiosennej posuchy. Panują wysokie temperatury w ciągu dnia, co sprawia, że wilgoć z gleby szybko odparowuje. Na kolejny tydzień zapowiadane jest ochłodzenie. Jednocześnie w nocy jest jeszcze zimno, temperatura mocno spada, ale wzrasta wilgotność i na polach widoczna jest rosa zapewniająca niewielką ilość wody, która wystarczy dla kiełkujących zbóż na przetrwanie.

Zboża jare najbardziej wrażliwe są na suszę w czasie intensywnego, szybkiego wzrostu. Pierwszy okres krytyczny zapotrzebowania na wodę oraz wrażliwość na wysokie temperatury przypada w fazie strzelania w źdźbło, drugi w fazie nalewania ziarna, co także przemawia za tym, aby nie odkładać siewu. Jeśli do pierwszego okresu krytycznego zapotrzebowania na wodę nie wystąpią opady deszczu, wówczas uprawy będą zagrożone.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.