fbpx
Strona głównaUprawaTermin siewu pszenicy jarej

Termin siewu pszenicy jarej

Termin siewu pszenicy jarej przypada najczęściej od połowy marca do pierwszych dni kwietnia.  Z reguły korzystniejsze warunki pogodowe wcześniej pojawiają się w cieplejszych regionach kraju, w których rolnicy najszybciej przystępują do siewu. Czasem już na przełomie lutego/marca.

Siew pszenicy jarej powinien zostać przeprowadzony:

  • zachodni i południowo-zachodni region – 15-25 marca
  • centralna Polska – 20-30 marca
  • wschodnie regiony 25 marca – 5 kwietnia.

Termin siewu pszenicy jarej jest ruchomy, uzależniony od warunków pogodowych w danym roku uprawy. Pszenicę jarą należy siać możliwie jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe umożliwią wjazd w pole.

W praktyce oznacza to, że do siewu przystąpić można, gdy wierzchnia warstwa gleby jest obeschnięta, temperatura gleby ma 2,5-5°C. Pszenica jara kiełkuje w temperaturze 1-3°. Znosi spadek temperatury do -6°, dlatego ewentualny krótkotrwały przymrozek, jaki może wystąpić na wiosnę nie zaszkodzi kiełkującej pszenicy jarej.

Pszenica jara krzewi się słabo. Wczesny termin siewu pszenicy jarej poprawia intensywność krzewienia. Z tego względu też norma wysiewu pszenicy jarej jest większa niż przy siewie pszenicy ozimej. Większość odmian pszenicy jarej znajdujących się w rejestrze odmian (KR) wymaga wysiewu w granicach 450 szt. ziaren/m2, tylko dla kilku norma wysiewu to 500 szt. ziaren/m2.  Wystarczająca liczba roślin dla pszenicy jarej po wschodach wynosi na dobrych glebach od ok. 400 szt./m2 do 450 szt./m2 na słabszych glebach.

>>>Ekspert Radzi: Kiedy siać zboża jare?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.