fbpx
Strona głównaUprawaTermin siewu pszenicy jarej

Termin siewu pszenicy jarej

Termin siewu pszenicy jarej przypada najczęściej od połowy marca do pierwszych dni kwietnia.  Z reguły korzystniejsze warunki pogodowe wcześniej pojawiają się w cieplejszych regionach kraju, w których rolnicy najszybciej przystępują do siewu. Czasem już na przełomie lutego/marca.

Siew pszenicy jarej powinien zostać przeprowadzony:

  • zachodni i południowo-zachodni region – 15-25 marca
  • centralna Polska – 20-30 marca
  • wschodnie regiony 25 marca – 5 kwietnia.

Termin siewu pszenicy jarej jest ruchomy, uzależniony od warunków pogodowych w danym roku uprawy. Pszenicę jarą należy siać możliwie jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe umożliwią wjazd w pole.

W praktyce oznacza to, że do siewu przystąpić można, gdy wierzchnia warstwa gleby jest obeschnięta, temperatura gleby ma 2,5-5°C. Pszenica jara kiełkuje w temperaturze 1-3°. Znosi spadek temperatury do -6°, dlatego ewentualny krótkotrwały przymrozek, jaki może wystąpić na wiosnę nie zaszkodzi kiełkującej pszenicy jarej.

Pszenica jara krzewi się słabo. Wczesny termin siewu pszenicy jarej poprawia intensywność krzewienia. Z tego względu też norma wysiewu pszenicy jarej jest większa niż przy siewie pszenicy ozimej. Większość odmian pszenicy jarej znajdujących się w rejestrze odmian (KR) wymaga wysiewu w granicach 450 szt. ziaren/m2, tylko dla kilku norma wysiewu to 500 szt. ziaren/m2.  Wystarczająca liczba roślin dla pszenicy jarej po wschodach wynosi na dobrych glebach od ok. 400 szt./m2 do 450 szt./m2 na słabszych glebach.

>>>Ekspert Radzi: Kiedy siać zboża jare?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]