fbpx

Sucha wiosna. Jaką przyjąć strategię nawożenia?

Obniżona zawartość wody w glebie negatywnie wpływa na efektywność nawożenia azotem gatunków ozimych. Przymrozki występujące tylko w nocy dają „zielone światło” na rozpoczęcie nawożenia. Brakuje jednak jeszcze jednego ważnego czynnika – wody.

Brak opadów w ostatnim czasie spowodował przesuszenie wierzchniej warstwy gleby, jednakże wydaje się, że wilgotność gleby utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

Jaką zatem przyjąć strategię nawożenia?

W pierwszym etapie należałoby prześledzić ilość opadów w okresie jesienno-zimowym oraz sprawdzić jak faktycznie woda głęboko wsiąkła w profil glebowy. Tylko odpowiednia zawartość wody jest w stanie rozpuścić składniki pokarmowe stosowane w nawożeniu, dzięki czemu mogą być w pełni wykorzystane przez rośliny.

Na tej podstawie ustalić elementy strategii nawożenia tj. terminy aplikacji, dawkę azotu i jej podział oraz dobór formy na poszczególne terminy. Warto pamiętać, że pomimo ustalonego planu działania należy na bieżąco weryfikować założenia i wprowadzać ewentualne zmiany.

Obecnie istotne jest szybkie zregenerowanie roślin po ziemie. Ważnym zadaniem w uprawie rzepaku jest dostosowanie formy chemicznej azotu do terminu dawki. Jeszcze przed ruszeniem wiosennej wegetacji należałoby dostarczyć roślinom azot w formie łatwo dostępnej np. f. azotanowa (NO3-). Ta forma jest szybko przyswajalna, dzięki czemu pomoże m.in. w szybkiej odbudowie rozety liściowej. Dlatego też przy stosowaniu pierwszej wiosennej dawki warto wybrać nawozy, które posiadają 50 proc. azotu w formie azotanowej.

Warto postawić na nawożenie płynne

Jednym z rozwiązań w okresach suszy jest stosowanie nawozu azotowego w płynie. Forma płynna działa szybciej w okresach suszy, niż nawozy granulowane. Bardzo dobrze sprawdzają się nawozy w postaci roztworu wodnego saletrzano-mocznikowego RSM lub RSM(S), który w swoim składzie zawiera również siarkę. Stosując równocześnie azot w kilku formach efekt będzie natychmiastowy, a zarazem długotrwały, przez co rośliny mogą pobierać azot przez cały okres wegetacyjny.

W okresach suszy warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu potasem (K) i fosforem (P). Pierwszy z nich jest niezbędny w wykorzystaniu azotu przez rośliny, a także przetrwaniu przez nie suszy. Potas reguluje pracę aparatów szparkowych oraz odpowiada za właściwe uwodnienie tkanek. Drugi natomiast wpływa korzystanie na rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu roślina może pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

Warto rozważyć także zastosowanie krzemu (Si). Taka praktyka zyskuje coraz więcej zwolenników. Krzem pomaga w łagodzeniu skutków suszy w roślinie, wspomaga efektywność fotosyntezy czy ogranicza utratę wody. Również zwiększenie zawartości Si, wspomaga pobieranie potasu przez rośliny, który jak wspomniano wyżej odpowiada za właściwą gospodarkę wodną.

Dr Zyta Waraczewska

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

3 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.