fbpx

KRIR chce pomóc uchodźcom z Ukrainy

W związku z sytuacją geopolityczną i napływem uchodźców z Ukrainy zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych apeluje do wojewódzkich izb rolniczych o podjęcie inicjatywy pomocy.

– Najbardziej potrzebne w chwili obecnej jest udzielenie zakwaterowania i wyżywienia dla przybywających osób. Zwracam się z propozycją aby izby rolnicze przez swoich delegatów oraz przez strony internetowe zbierały informacje o rolnikach, którzy  chcieliby udzielić zakwaterowania uchodźcom – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Zebrane listy należy, jak wskazuje KRIR, przekazywać do  samorządów lokalnych, które koordynują pomoc.

Przygotowana przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrów strona internetowa – PomagamUkrainie.gov.pl umożliwi koordynację pomocy humanitarnej. To narzędzie dla osób potrzebujących pomocy oraz organizacji i osób zainteresowanych jej udzieleniem. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.

Jak podkreśla KPRM każda pomoc ma znaczenie: przekazane rzeczy i ubrania, udostępnione mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wparcie działań organizacyjnych jako wolontariusz. Osób potrzebujących pomocy wciąż przybywa, dlatego już teraz wypełnij formularz i zgłoś się do pomocy dzięki stronie PomagamUkrainie.gov.pl.

Przy pomocy prostego formularza określisz formę pomocy, której chcesz udzielić:

Wsparcie materialne – osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;

Mieszkanie lub schronienie – część uchodźców potrzebuje mieszkania na kilka lub kilkanaście dni. Jeżeli masz warunki do pomocy – koniecznie zgłoś taką możliwość.

Transport – wsparcie w zakresie przewożenia pomocy na terytorium Ukrainy, ale także i potrzebujących osób.

Wsparcie osobiste – cała akcja humanitarna to ogromne wyzwanie logistyczne. Dlatego warto włączyć się w pomoc również osobiście jako wolontariusz, który będzie pomagał potrzebującym.

Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.