fbpx

100 tys. ton polskiej pszenicy trafiło do USA. Ceny na Matif nadal rosną

Jak informuje serwis Kaack, już około 100 tys. ton polskiej pszenicy trafiło do USA. Jest ona tańsza od pszenicy amerykańskiej; amerykańska pszenica jest obecnie najdroższa na rynku. Coraz lepsze wyniki eksportowe europejskich zbóż wpływają na wzrost cen ziarna na paryskim Matifie.

Wczoraj cena pszenicy wzrosła w Paryżu o 2,75 EUR/t do 333,5 EUR/t. Francuzi poinformowali, że Chiny kupiły od 400 do 700 tys. francuskiej pszenicy paszowej. Niskie ceny i dobra jakość ziarna przyciągają także amerykańskich handlowców, czego dowodem są wspomniane zakupy w Polsce.

Cena kukurydzy spadła wczoraj o 0,75 EUR/t do 306 EUR/t.

– Brazylia spodziewa się wzrostu eksportu do 40-50 mln ton w nadchodzącym roku. Na CBoT ceny zareagowały na wieści z Ameryki Południowej spadkiem. Ceny w Paryżu podążały za cenami w Chicago i również zamknęły się na minusie. Import kukurydzy do UE utrzymuje się na wysokim poziomie. Według stanu na 20 listopada sprowadzono 11,54 mln ton. W analogicznym okresie roku poprzedniego import wyniósł 5,09 mln t – informuje serwis Kaack.

Wzrosła wczoraj nieznacznie cena rzepaku; o 1,75 EUR/t do 604,75 EUR/t, a wzrost zawdzięczany jest głównie spekulacjom. Unijny import rzepaku na 20 listopada wyniósł 2,85 mln ton w porównaniu z 2 mln ton w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto Ukraina jest największym dostawcą rzepaku z 1,89 mln ton. Inaczej było w Kanadzie, gdzie słabnący popyt ze strony Chin ciągnął ceny w dół.

Zobacz także: 

Pomoc suszowa: Jest nowe rozporządzenie. Jakie zmiany?

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.