fbpx

Znaczący wzrost cen silosów. Krajowa Rada Izb Rolniczych chce dochodzenia UOKiK

Przyznanie dopłat do budowy i wyposażenia silosów spowodowało zwiększone zainteresowanie rolników takimi inwestycjami. Niestety, większy popyt nie spowodował wzrostu podaży, lecz wzrost cen, i to niemal trzykrotny.

Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, “do samorządu rolniczego napływają głosy rolników, którzy są oburzeni tym zjawiskiem i dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta powinien przeprowadzić rzetelne dochodzenie w tej sprawie”.

Samasz loteria - baner

Zarząd KRIR w piśmie z dnia 14 lipca 2023 r. zwrócił się w tej sprawie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego.  

“Samorząd rolniczy zauważa niezwykłe skoordynowanie wzrostu cen silosów zbożowych z ogłoszonym naborem wniosków o wsparcie na ich budowę i wyposażenie” – czytamy w piśmie KRIR. – “O ile rozumiemy, że celem tego programu jest poprawa infrastruktury magazynowej dla zbóż, kukurydzy czy rzepaku, wzrost cen silosów zbożowych w tak krótkim czasie budzi nasze wątpliwości”.  

Zdaniem przedstawicieli samorządu rolniczego przyczyny wzrostu cen silosów budzą wątpliwości tak duże, że należy dokładnie je zbadać. Zarząd Krajowej Rady podejrzewa, że może to być związane “z nadużyciami, nieuczciwą konkurencją lub monopolistycznymi praktykami”, i jeżeli tak rzeczywiście jest, to należy podjąć odpowiednie działania mające na celu przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. 

Rada podkreśla, że “wsparcie na budowę i wyposażenie silosów jest niezwykle istotne dla polskich rolników. Poprawa infrastruktury magazynowej ma na celu zwiększenie odporności gospodarstw rolnych na kryzysy, m.in. ten spowodowany importem zboża z Ukrainy. Dlatego też samorząd rolniczy jest głęboko zaniepokojony, że znaczny wzrost cen silosów zbożowych może utrudnić rolnikom dostęp do tych istotnych narzędzi stabilizacji”. 

“UOKiK powinien podjąć wszelkie niezbędne działania w celu zbadania tej sprawy i zabezpieczenia interesów polskich rolników, co przyczyni się do uczciwego i konkurencyjnego rynku silosów zbożowych, umożliwiając rolnikom skorzystanie z możliwości płynących z poprawy infrastruktury magazynowej” – stwierdza Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. A to jakaś nowość jest, że dofinansowania windują ceny zakupu dla rolnika, a w przypadku dofinansowań do produkcji rolnej ceny skupu płodów rolnych lecą na łeb?

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.