fbpx
Strona głównaPolecamyZmiany w rejestracji trzody chlewnej!

Zmiany w rejestracji trzody chlewnej!

Przypominamy, że weszły w życie nowe przepisy dotyczące ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Wprowadzają one sporo zmian w znakowaniu zwierząt. Sprawdź, jakich!

 Co zmienia nowa ustawa? Przede wszystkim mamy mniej czasu na zgłoszenie zdarzenia urodzenia/oznakowania/ przybycia lub ubycia ze stada. Termin zgłaszania zmienia się z 30 na 7 dni. Dodatkowo, co najmniej raz na rok, nie później jednak niż do 31 grudnia, należy dokonać spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada. Ma on zawierać liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt. Spis należy przekazać kierownikowi biura powiatowego ARiMR w ciągu tygodnia od dnia dokonania tego spisu.

Według nowych przepisów, prosięta urodzone w danym gospodarstwie trzeba oznakować, przez założenie kolczyka z numerem identyfikacyjnym na lewą małżowinę uszną. Czas który mamy na wykonanie zabiegu to maksymalnie do 30 dni od dnia urodzenia. Jednak w przypadku opuszczenia siedziby stada przed upływem 30 dni od dnia urodzenia – nie później niż przed dniem opuszczenia siedziby stada przez to zwierzę.

Z kolei w przypadku, gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż urodzenia i przebywa tam dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest obowiązany dodatkowo oznakować tę sztukę przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia aktualnie się znajduje.

Pamiętajmy przy tym, że każdorazowo – czy to w przypadku kolczykowania, czy też tatuowania, posiadacz świni ma obowiązek zgłoszenia kierownikowi biura powiatowego ARiMR najpóźniej w ciągu tygodnia fakt oznakowania świni, określając przy tym liczbę dodatkowo oznakowanych zwierząt.

Jeśli zdarzy się sytuacja, ze zwierzę zgubi kolczyk (także elektroniczny), jego właściciel musi oznakować zwierzę duplikatem tego kolczyka w ciągu 7 dni od otrzymania tego duplikatu.

Według nowych przepisów takich zgłoszeń dokonujemy dopiero po wykonaniu zabiegu oznakowania, a nie, jak było dotychczas – fakt wykonania takiej czynności w przyszłości.

Pamiętajmy! To posiadacz zwierzęcia odpowiada za jego oznakowanie!

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.