fbpx

Zamiast klatek – czy wprowadzą alternatywne metody hodowli królików?

25 stycznia odbędzie się w Parlamencie Europejskim głosowanie w sprawie ustanowienia minimalnych norm ochrony królików hodowlanych. Każdego roku na naszym kontynencie hoduje się na mięso około 320 milionów królików (w tym nawet 2 miliony w Polsce) – i 99% z nich spędza całe życie w ciasnych klatkach.

W ocenie CIWF Polska klatki, w których trzymane są zwierzęta, są jednymi z najgorszych – zrobione z metalowej siatki, bez żadnych dodatkowych elementów. Króliki nie mogą w nich stać wyprostowane, poruszać się swobodnie, skakać, kopać, czy schować się w ustronnym miejscu. W klatkach zwierzęta nie są w stanie wykonywać żadnych naturalnych dla nich zachowań ani swobodnie się poruszać.

Jak ustaliliśmy króliki są jednym z najczęściej hodowanych zwierząt w klatkach w UE. Do tej pory nie zostały ustanowione żadne regulacje dotyczące ich hodowli, a to oznacza, że nie ma żadnych przepisów, które chroniłyby króliki. Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska, komentuje:

Za półtora tygodnia europosłowie będą głosować w sprawie alternatywnych metod hodowania królików zamiast trzymania ich w klatkach. Wśród głosujących europosłów są też polscy przedstawiciele, do których zwracamy się teraz z prośbą o poparcie. W zeszłym roku złożyliśmy w Parlamencie Europejskim naszą największą petycję w tej sprawie: podpisało się pod nią ponad 600 000 obywateli z całej Unii Europejskiej prosząc o wprowadzenie zakazu hodowania królików w klatkach. Wierzę, że polscy europosłowie podczas głosowania 25 stycznia podejmą właściwą decyzję – mówi Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska.

CIWF Polska jest częścią czołowej globalnej organizacji Compassion in World Farming (CIWF) działającej na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych. Organizacja powstała 50 lat temu. CIWF zmienia prawo oraz publikuje materiały pokazujące, jak traktowane są zwierzęta hodowlane. Polski oddział CIWF istnieje od 2013 roku.

Źródło: CIWF
Opracował: Krzesimir Drozd

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.