fbpx

Wyczyniec polny odporny na silny mróz. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Wyczyniec polny już w latach 60. XX wieku intensywnie zachwaszczał nasze pola. Dziś na dobre zagościł w uprawach. Przeżyje nawet w temperaturze -27°C.

Baner Kuhn

Wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides), ang.: black-grass, mouse foxtail, potocznie: lisi ogon, czarna traw, mysia trawa. Rodzina: Poaceae (wiechlinowate). Roślina roczna czasami dwuletnia, ozima i jara.

Wschodzi jesienią od września i wiosną do maja, kwitnienie od maja do sierpnia. Rośnie na wysokość 20-80 cm. Rozmnażanie z ziarniaków. Produktywność jednej rośliny to 40-400 a nawet do 2 tys. ziarniaków, które zachowują żywotność od 3 do 10 lat.

Występowanie i szkodliwość

Pospolity chwast zbóż ozimych i jarych oraz coraz częściej rzepaku ozimego i jarego. Może występować w buraku cukrowym, kukurydzy i roślinach bobowatych, np. bobiku.

Ekonomiczny próg szkodliwości tego gatunku w zbożach został ustalony na poziomie 10-15 roślin na 1 m2, natomiast w innych roślinach rolniczych (np. rzepaku), przyjmuje się, że próg ten wynosi 25-30 roślin na 1 m2.

Baner Kioti
SDF baner

Czy wiesz, że

Nazwy rodzajowej Alopecurus, używano już w starożytności. Wywodzi się od greckich słów alopex – lis i oura – ogon, stąd też angielska czy polska nazwa zwyczajowa tego gatunku to lisi ogon.

Nasiona wyczyńca polnego są fotoblastycznie dodatnie, czyli reagują na impuls świetlny szybkim kiełkowaniem. Masowo kiełkują już z głębokości 0-2,5 cm (chociaż potrafią  skiełkować z głębokości nawet 8-10 cm) w momencie, gdy gleba osiągnie temperaturę min. 3-5°C (nierzadko kiełkują już w temperaturze 0°C).

Wyczyniec polny preferuje gleby lekko kwaśne do obojętnych, ciężkie, zwięzłe i gliniaste oraz rędziny, zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne do umiarkowanie wilgotnych.

Wyczyniec polny jest gatunkiem wskaźnikowym gleb o wysokim poziomie wód gruntowych, zasobnych w węglan wapnia, azot i fosfor.

Wyczyniec polny jest bardzo odporny na mróz. Dobrze ukorzenione i rozkrzewione rośliny wytrzymują spadki temperatury do -27 °C.

Gatunek ten został zawleczony z Europy do Ameryki Płn. i Australii, gdzie obecnie posiada status rośliny inwazyjnej. Natomiast w Polsce pierwsze większe skupiska tego gatunku pojawiły się pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku na polach zlokalizowanych na Kujawach oraz na początku lat 80-tych ubiegłego wieku na Żuławach Wiślanych.

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.