fbpx

W zeszłym tygodniu pszenica drożała najszybciej od dwóch lat. Co dalej?

Po tym jak na początku marca ceny pszenicy spadły do poziomów najniższych od 3,5 roku, dziś widzimy odwrócenie sytuacji. Pszenica na koniec zeszłego tygodnia zdrożała na Matifie w kontraktach na nowe zbiory o 22,25 EUR/t t/t osiągając cenę 235,25 EUR/t. Najwyższą od ponad 2 lat.

Co obecnie wpływa na rynek zbóż?

Samasz loteria - baner

– Powodem ostatnich zakupów osłonowych przez fundusze inwestycyjne była obawa przed stratami w plonach podczas zbiorów na półkuli północnej. Od tygodni na południu Rosji było zbyt ciepło i zbyt sucho. Na deszcz czekają także ważne dla produkcji pszenicy stany w USA: Kansas, Teksas i Oklahoma. W Europie Środkowej i Zachodniej wilgotne warunki i gwałtownie zmieniające się temperatury powodują stres dla roślin – informuje serwis Kaack.

Jednocześnie autorzy analizy ostatnich wydarzeń studzą nastroje zauważając, że jeżeli pogoda na głównych obszarach upraw poprawi się, ceny równie szybko jak wzrosły, mogą spaść. Dobrym przykładem może być sytuacja z czerwca zeszłego roku, kiedy to cena pszenicy wzrosła na CBoT w ciągu pięciu dni o 17%, aby w ciągu sześciu następnych wrócić do poziomu sprzed podwyżki.

– Niemniej jednak perspektywy wzrostu cen w tym roku są lepsze niż rok temu. W zeszłym roku warunki dla uprawy pszenicy w Rosji były optymalne, podczas gdy w tym sezonie warunki pogodowe są mniej sprzyjające. Od tygodni na południu kraju było zbyt sucho. Kwiecień był również zdecydowanie za ciepły; temperatury w rejonie Wołgi były o ponad 8 stopni Celsjusza wyższe od średniej. Choć prognozy dla Rosji zostały ostatnio nieco obniżone, analitycy w dalszym ciągu spodziewają się zbiorów na poziomie ponad 90 mln ton – czytamy w serwisie Kaack.

W czwartek Komisja Europejska obniżyła prognozę zbiorów pszenicy o 600 tys. ton do 120,2 mln ton, co byłoby wynikiem gorszym o 4,8 mln ton r/r i najgorszym od 4 lat. Nieco bardziej optymistyczne są prognozy Strategie Grains i Coceral, odpowiednio 121,8 i 123,2 mln ton. Niestety podaż pszenicy nadal będzie wysoka ze względu na zapasy końcowe na poziomie 20,4 mln ton, czyli o 500 tys. ton więcej niż w poprzedniej prognozie.

Pszenica zyskuje także na mniejszych prognozach zbiorów kukurydzy m.in. w Argentynie i w Brazylii. Ważna będzie również powierzchnia zasiewów kukurydzy w USA.

Źródło: Kaack

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner