fbpx

Umiarkowane wzrosty cen na koniec tygodnia z jednym tylko wyjątkiem: Ceny zbóż 10.05.2024

W końcówce tygodnia notujemy niewielkie wzrosty cen większości zbóż i jedynym niechlubnym wyjątkiem są ceny rzepaku, które dość mocno spadły. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku na 10.05.2024 r.?

Utrzymująca się dobra tendencja na światowych rynkach towarowych spowodowała, że w porównaniu do początku tygodnia ceny większości zbóż na krajowym rynku zaczęły doganiać stawki giełdowe. Podwyżki nie są może bardzo duże, ale są z pewnością zauważalne, gdyż pozwoliły na oddalenie się od wielotygodniowych minimów.

Samasz loteria - baner

Rynkiem cały czas rządzą obawy o stan upraw i zapasów u największych producentów na świecie, a tym samym na wyceny giełdowe, które siłą rzeczy prędzej czy później przekładają się na ceny jakie są płacone w kraju.

Wszystkie te czynniki powodują, że obecnie za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać maksymalnie 1060 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są dużo niższe i zaczynają się od cen na poziomie 670 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym zachodzie kraju, a najtaniej na południowym wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej za którą skupujący oferują ceny na poziomie od 580 zł/t, a maksymalnie nie dostaniemy więcej jak 810 zł za tonę.

Dość stabilnie zachowują się ceny jęczmienia, gdzie wzrosty są minimalne i w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego stawki zaczynają się od 550 zł/t, a ceny maksymalne dochodzą do 800 zł/t. Nieznacznie podniosły się także maksymalne ceny za jęczmień paszowy i maksymalną ceną jest obecnie 740 zł/t, a minimalnie można dostać 520 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 500 do maksymalnie jest to 710 zł/t.

Równie niewielkie wzrosty odnotowało żyto i za żyto paszowe minimalne stawki zaczynają się od poziomu 430 zł/t, a maksymalnie można otrzymać  590 zł/t. Trochę lepiej jest w przypadku żyta konsumpcyjnego za które można dostać maksymalnie 630 zł, a ceną minimalną jest 470 zł/t. Dość mocno stracił natomiast rzepak którego maksymalne wyceny spadły aż o 60 zł/t i obecnie maksymalną stawką jest 2020 zł/t, a minimalnie skupujący płacą 1680 zł/t.

Dobre notowania na rynkach światowych przełożyły się również na krajowy rynek kukurydzy, gdzie cena maksymalna nieznacznie wzrosła i maksymalne stawki to nawet 810 zł/t. Minimalnie zaś kupujący płacą 600 zł/t. Nieznacznie drożeje również owies za który skupujący są skłonni zapłacić nawet 980 zł za zboże o najlepszych parametrach gęstości, a minimalnie za słabsze parametry jest to poziom 690 zł za tonę.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.