Unijny pakiet pomocy

W reakcji na pakiet pomocy Unii Europejskiej uzgodniony 14 marca przez ministrów rolnictwa, Copa i Cogeca twierdzą, że ma on potencjał i zbliża nas do złagodzenia presji pod jaką uginają się unijne rynki rolne, trzeba jednak najpierw zobaczyć jak sprawdzi się w praktyce.

Pakiet ten stanowi krok we właściwym kierunku musimy jednak zobaczyć jak się rozwinie sytuacja. Wielu rolników w Unii zmaga się z najgorszym kryzysem od początku lat 80. Branża mleczarska i wieprzowa się wykrwawiają. Ucierpiały z powodu utraty naszego głównego rynku zbytu – Rosji – wartego 5,1 mld euro. Należy doprowadzić do jak najszybszego ponownego otwarcia rosyjskiego rynku. Zaproponowane środki obejmujące pomoc państwa i podniesienie dopłat de minimis mogą pomóc niektórym rolnikom, oddalają nas jednak od wspólnej polityki UE, która ponosi konsekwencje decyzji politycznych, jakie zapadły na arenie międzynarodowej – mówi Martin Merrild, przewodniczący Copa.
 
W ocenie Copa uzgodniony pakiet dysponuje potencjałem do poprawy aktualnej sytuacji kryzysowej, zwłaszcza dzięki niektórym środkom zarządzania rynkiem, wykorzystaniu ubezpieczeń kredytów eksportowych i dodatkowym instrumentom finansowym.
 
Cieszymy się również, że obserwatorium rynku mleka zostało rozciągnięte na inne sektory. Apelujemy jednak do ministrów o przyśpieszenie wypłaty 500 mln euro przyznanych w pakiecie uruchomionym przez UE we wrześniu ubiegłego roku, gdyż rolnicy na chwilę obecną uzyskali jedynie część tej pomocy – dodaje Merrild.
 
Copa i Cogeca wyraziły zadowolenie z faktu, że wzmocniono niektóre narzędzia rynkowe zawarte w pakiecie, w tym podwojono pułapy interwencji dla odtłuszczonego mleka w proszku i masła. 
 
Żałujemy jednak, że nie podjęto korzystnej decyzji, co do czasowego podniesienia unijnej ceny interwencyjnej odtłuszczonego mleka w proszku i masła, by odzwierciedlić rosnące koszty produkcji i rzeczywistość rynkową. Ponadto, nie zaktualizowano narzędzi rynkowych w sektorze warzyw i owoców, w tym nie przeprowadzono przeglądu ceny za wycofanie produktów z rynku – podsumowuje Amanda Cheesley z Biura Prasowego Copa – Cogeca .
 
Pakiet środków wsparcia uzgodniony przez unijnych ministrów rolnictwa obejmuje znalezienie nowych rynków zbytu, wzmocnienie działań promocyjnych i wykorzystanie ubezpieczeń kredytów eksportowych, dostosowanie narzędzi zarządzania najważniejszymi rynkami towarów rolnych: podwojenie pułapów dla odtłuszczonego mleka w proszku i masła oraz ponowne uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Ponadto umarzanie zadłużenia/ pożyczek w celach inwestycyjnych oraz pomoc państwa i dostosowanie pułapu de minimis, dobrowolne środki udostępniające rolnikom i ich spółdzielniom narzędzia pozwalające na zarządzanie produkcją w sektorze (art. 222) i rozciągnięcie unijnego obserwatorium rynku mleka na inne branże.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności