fbpx
Strona głównaWiadomościUnijnemu rolnictwu potrzebne wsparcie inwestycyjne

Unijnemu rolnictwu potrzebne wsparcie inwestycyjne

Copa i Cogeca (największe unijne organizacje rolnicze) apelują do Komisji Europejskiej o większe wsparcie dla rolnictwa w ramach wspólnej polityki rolnej 2021 – 2027.

Ich zdaniem Unia Europejska nowej generacji musi być punktem wyjścia do postpandemicznej rzeczywistości i przyjąć prawdziwie wspólne i skoordynowane podejście oparte na zasadach solidarności, zrozumienia i elastyczności.

– Jeśli chodzi o rolnictwo i leśnictwo, należy wdrożyć wszystkie niezbędne narzędzia, od dotacji po pożyczki i instrumenty finansowe, aby zachęcić do bardzo potrzebnego wsparcia inwestycyjnego dla tego sektora – podkreśla Copa–Cogeca.

– Wzrost o 15 mld EUR na rozwój obszarów wiejskich jest pierwszym pozytywnym krokiem. Europejscy rolnicy są jednak rozczarowani przyznanymi kwotami na WPR w ramach zmienionego wniosku w sprawie WRF. Redukcja bezpośredniego wsparcia w okresie, w którym rolnicy wywierają tak dużą presję i oczekiwania, jest po prostu nie do przyjęcia. To właściwy czas, aby pokazać naszym rolnikom, że jesteśmy gotowi wesprzeć ich w okresie przejściowym – mówi Joachim Rukwied, przewodniczący Copa.

– Z zadowoleniem należy zauważyć, że Komisja Europejska uznała rolnictwo i leśnictwo za jeden z kluczowych sektorów i jest gotowa zapewnić odpowiednie warunki do planowania ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w świetle obecnej pandemii. Potrzebujemy silnej Unii bardziej niż kiedykolwiek wcześniej i potrzebujemy co najmniej takiego samego wsparcia finansowego, jak w przypadku obecnych wieloletnich ram finansowych. Bardzo ważne jest, aby to wsparcie, w tym UE nowej generacji, faktycznie było udzielane ludziom w terenie. W związku z tym wzywamy Radę do przyjęcia proaktywnego podejścia do tych propozycji i podjęcia szybkiej decyzji – dodaje Ramon Armengol, przewodniczący Cogeca.

Samuel Skrzysz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.