Trzy złote odmiany zbóż

Złote Medale Polagra Premiery, jak co roku, tak i tym razem zostały rozdane. Wśród laureatów znalazła się firma DANKO Hodowla Roślin Sp.z o.o. z/s w Choryni.

W tym roku Złotymi Medalami Polagra Premiery zostały nagrodzone trzy odmiany DANKO. Jedną z nich jest odmiana pszenżyta ozimego Rotondo. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką plennością, zarówno na poziomie a1 (średniointensywnym), jak i a2 (intensywnym). Ziarno tej odmiany jest piękne, grube, w typie pszenicy i wysokiej zawartości białka. Posiada ono bardzo dobrą zimotrwałość, dzięki czemu może przezimować nawet w bardzo trudnych warunkach. Jego kolejnymi zaletami, docenionymi w plebiscycie, jest zdrowotność i krzewistość, dzięki czemu można stosować niższe normy wysiewu, a co za tym idzie, obniżyć koszty zakupu nasion kwalifikowanych.

Drugą z nagrodzonych odmian jest pszenica ozima Hondia. Charakteryzuje się ona nadzwyczajną plennością, podobnie jak powyższa, na poziomie a1 i a2. Jest ona pszenicą jakościową – grupa A – o bardzo wysokich parametrach jakościowych ziarna, pożądanych w produkcji żywności. Jest ona mrozoodporna (oceniona na 4,5 w skali do 9, co oznacza, ze pozwala uniknąć strat plonów nawet w warunkach ostrej zimy). Odmiana ta wyróżnia się wśród innych niespotykaną zdrowotnością i grubym ziarnem o dobrym wyrównaniu i niewielkiej ilości pośladu oraz dobrą odpornością na wyleganie. Jest to odmiana o dobrej zdolności krzewienia, co zmniejsza koszty siewu.

Ostatnia z nagrodzonych odmian, żyto ozime mieszańcowe Tur, powstała we współpracy z HR Smolice Sp.z o.o., Grupa IHAR. Hybrydowa odmiana charakteryzuje się bardzo wysoką plennością na poziomie a1 i a2 na terenie całego kraju. Posiada bardzo dobrą zdrowotność i niską podatność na sporysz, a także wyjątkową krzewistość. Atutem Tura jest jego piękne ziarno o bardzo dobrych właściwościach piekarniczych. Jest to mieszaniec wygrywający konkurencję z najlepszymi odmianami firm zagranicznych.

Renata Struzik, źródło: Polagra Premiery