fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychTąpnięcie cen rzepaku; rzepak najtańszy od 15 miesięcy. Czarna passa na rynku...

Tąpnięcie cen rzepaku; rzepak najtańszy od 15 miesięcy. Czarna passa na rynku zbóż trwa

Wtorkowa sesja na giełdzie Matif zakończyła się przecenami, jednak z całej grupy zdecydowanie wyróżnił się rzepak, którego cena spadła o 14,5 euro za tonę do 528,25 EUR/t. To cena najniższa od 30 listopada 2021 roku.

– Przyczyną silnego spadku mogło być to, że inwestorzy instytucjonalni, m.in. fundusze surowcowe, zamknęli swoje pozycje pod koniec miesiąca – informuje serwis Kaack.

Spadła także cena soi na CBoT – o 27,75 centów za buszel do 1490,5 centa za buszel (518 EUR/t).

Cena pszenicy spadła o 3,25 EUR/t do 274,25 EUR/t. To ósma z ostatnich 10. sesji, kiedy cena pszenicy spada. Tu kluczowe znaczenie ma ciągle podaż z regionu Morza Czarnego; turecki przetarg na 790 tys. ton pszenicy prawdopodobnie wygrały Rosja i Ukraina. Poprawiają się warunki pogodowe w USA, co wywarło presję spadkową na ceny za oceanem; kontrakty marcowe straciły na wartości 4,5 centów za buszel osiągając 691,5 ct/bu (249 EUR/t).

Kukurydza straciła wczoraj najmniej, bo 0,25 EUR/t, kończąc sesję z ceną 279,25 EUR/t. Na południu USA rozpoczęto już zasiewy kukurydzy. Amerykańskie tempo eksportu jest nadal bardzo niskie; do 26 lutego wysłano tylko 14,4 mln ton kukurydzy, czyli o prawie 9 mln ton mniej niż rok temu. W Chicago cena spadła o 13,25 ct do 629,5 ct/bu (234 EUR/t); jest to najniższy poziom od 18 sierpnia 2022 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.