fbpx

Święto plonów w gminie Ryglice – dożynkowa tradycja w dobie pandemii

Jak przed wiekami tak i teraz, zgodnie z tradycją polską, spotykamy się  po zakończeniu żniw na dożynkach, które są świętem dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony. Modlimy się podczas Mszy św. w intencji rolników, wdzięczni za wielki trud, za chleb powszedni, wypieczony z nowego ziarna. W tym roku nie wszędzie święto to odbyło się w tradycyjnej formule, jednak chociażby w gminie Ryglice pomimo pandemii koronawirusa, także i w tym roku powstały pięknie wykonane wieńce dożynkowe, które tutaj prezentujemy.

Biorąc pod uwagę  naszą historię, rolnicy polscy nigdy nie zawiedli, dostarczali chleba, aby nikomu nie zabrakło. Wielu ludziom trudno  jest  jednak docenić pracę  rolnika. Często zapominają, że bezpieczeństwo człowieka  to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej i nic tego nie przekreśli.

Baner Syngenta

Jednym z najważniejszych elementów Święta Plonów jest  prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.

Gmina Ryglice w powiecie tarnowskim w Małopolsce słynie z pielęgnowania tradycji, a mieszkańcy podtrzymują stare zwyczaje. Mimo pandemii koronawirusa, także i w tym roku powstały pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Delegacje z poszczególnych wsi  w barwnych  regionalnych strojach  zgodnie z długoletnią tradycją również  i w tym  poświęciły je w swoich kościołach. Natomiast nie zorganizowano imprez dożynkowych.

Paweł Augustyn , burmistrz Ryglic , chcąc docenić trud pracy rolniczej, twórców wieńców i zaangażowanie wielu osób, ogłosił gminny konkurs  na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Mieszkańcy gminy mogli podziwiać zgłoszone wieńce na stronie internetowej i tam też oddawać swoje głosy. W kategorii wieńca tradycyjnego najwyżej oceniono dzieło Pani Marty Piątek ze wsi Joniny, która wykonała wieniec dla Stowarzyszenia „Nasze Dzieci”. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego zwyciężyła praca Pana Pawła Wadasa z Kowalowej.

– Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również  chce się podzielić    tym najważniejszym symbolem Święta Dziękczynienia za Plony  z wszystkimi mieszkańcami gminy Ryglice  i ich gośćmi. Dożynki to święto chleba i tych, którzy go współtworzą : Boga i ludzi. Dlatego w duchu dziękczynienia Bogu chcę prosić: Pobłogosław nas Panie . I tego błogosławieństwa wszystkim życzę – mówi Paweł Augustyn.

 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner