fbpx
Strona głównaPolecamyFilmy rolnicze YTJesienna Akademia Rzepaku - Spytkówki 2023

Jesienna Akademia Rzepaku – Spytkówki 2023

W Racocie koło Kościana 7 listopada odbyła się konferencja w ramach projektu Akademia Rzepaku, a jej tematem było podsumowanie sezonu oraz aktualna sytuacja na plantacjach rzepaku.

Przedstawiciel firmy Rapool, Artur Kozera omówił wybrane wyniki doświadczeń, w rzepaku które firma Rapool prowadzi na swoich poletkach doświadczalnych w pięciu lokalizacjach tj. Stacja Doświadczalno-Hodowlana Saaten-Union w Spytkówkach, Stacja NPZ-Lembke w Grabonogu, PW Farol w Falęcinie oraz Stacje COBORU w Głubczycach i Pawłowicach.

Na poletkach prowadzone są doświadczenie w dwóch terminach siewu – optymalnym i opóźnionym z trzema dawkami wiosennego nawożenia czyli 100,150 i 200kg/ha na odmianach TEMPTATION F1, JUREK F1,  TEXAS F1, BOGOTA F1, JANOSH F1 oraz Wzorzec TuYV . Artur Kozera zwrócił uwagę, że w latach 2022-23 rośliny z opóźnionym terminem siewu plonowały lepiej osiągając 300kg/ha, niż te z optymalnym terminem siewu. Natomiast rzepaku we wcześniejszych latach 2019-21 miały plon zbliżony niezależnie od terminu siewu.

Innym doświadczeniem, które omówił Artur Kozera było zastosowanie w uprawie rzepaku preparatów biologicznych. Preparaty te zawierały bakterie azotowe Azotobacter salinestris oraz bakterie Methylobacterium symbioticum. Aplikowano je w dwóch termianach jesienią i wiosną. Wyniki doświadczeń pokazały wzrost plonu, a wyższy z nich był przy zastosowaniu preparatów biologicznych i siewie w pierwszym terminie.

Jak zapowiedział przedstawiciel firmy Rapool planują oni nową rejestrację rzepaku ozimego o podwyższonej odporności na najczęściej występujące rasy kiły kapusty, będzie ona odporna na więcej ras kiły kapusty niż odmiany dostępne obecnie.

W przyszłym roku firma Rapool-Ring będzie obchodzić swoje pięćdziesięciolecie obecności na rynku w Europie. Na poletkach doświadczalnych można było zobaczyć przygotowane z tej okazji przez firmę Rapool Polska odmiany historyczne rzepaku i postęp genetyczny w hodowli rzepaku ozimego jaki nastąpił przez 50 lat.  Najstarszą odmianą historyczną zaprezentowaną na poletkach była odmiana Lenora z 1954 r., była to odmiana o wysokiej zawartości kwasu erukowego i glukozynolanów w nasionach

W części konferencyjnej profesor Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, omówił bieżącą sytuację na plantacji rzepaku.  Zwrócił on uwagę na szereg chorób z jakimi mogą się spotkać plantatorzy rzepaku na swoich plantacjach.

Przedstawiciel firmy Basf z kolei przedstawiła zaleceniami jakie frma poleca przy ochronie rzepaku ozimego. Przedstawił on uczestnikom między innymi preparat Architect, jest to fungicyd oraz regulator wzrostu i rozwoju roślin, który zwalcza suchą zgniliznę czerń krzyżowych, białą plamistość czy mączniaka. Kolejnym preparatem, który firma Basf poleca w uprawie rzepaku jest Pictor Revy – fungicyd, który działa na zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy kapustowatych plamistość pierścieniowa kapustnych.

O ochronie plantacji przed szkodnikami opowiedział przedstawiciel firmy Corteva Agriscience Poland, który przedstawiła takie preparaty jak Lumiposa TM 625 FS – zaprawa na start, chroniąca plantację przed śmietką kapuścianą, pchełką rzepakową, pchełką ziemną, gnatarzem rzepakowcem.

W drugiej części, która odbyła się na poletkach doświadczalnych w Spytkówkach, pro. Witold Szczepaniak z Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu omówił ocenę kondycji roślin oraz jesienne odżywianie rzepaku, a Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska opowiedział w czym tkwi sukces uprawy rzepaku omawiając odkrywkę na plantacji. Poniżej zapraszamy na film.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.