fbpx

Skrzypionka nalatuje na zboża

Na polach już zaczęły nalatywać chrząszcze skrzypionki. Czy można je zwalczać?

Na polach spotyka się pojedyncze chrząszcze skrzypionki. Już od kilku lat skrzypionka zaczyna nalatywać bardzo wcześnie. Zazwyczaj przypada to na okres II dekady kwietnia.

W Polsce wyróżniamy dwa gatunki skrzypionek. Mamy skrzypionkę zbożową oraz skrzypionkę błękitek. Skrzypionka zbożowa przepoczwarcza się w glebie. Natomiast skrzypionka błękitek przepoczwarcza się na roślinie w takich charakterystycznych „piankowych” kokonach.

Progi ekonomicznej szkodliwości dotyczą stadium larwalnego skrzypionki, a nie osobnika dorosłego. Dlatego zwalczamy nie dorosłe chrząszcze skrzypionki, które teraz nalatują, a dopiero ich szkodliwe larwy.

Dla pszenicy ozimej próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1–1,5 larwy na źdźble, na wyrzuconym liściu flagowym (BBCH 41–49). Stadium szkodliwym są głównie larwy – i je zwalczamy. Uwaga – do ochrony owsa oraz żyta ozimego nie ma aktualnie zarejestrowanego żadnego insektycydu na skrzypionkę.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.