fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinSkrzypionki widoczne w zbożach

Skrzypionki widoczne w zbożach

Skrzypionki są widoczne w zbożach. Dorosłe chrząszcze prowadzą aktualnie żer uzupełniający. Po jego zakończeniu samica złoży jaja. Szkodliwe larwy pojawią się w maju.

Wiosenny wzrost temperatur uaktywnił szkodniki. Skrzypionki są widoczne w zbożach. Żerują obecnie dorosłe chrząszcze szkodnika. Do zwalczania skrzypionki przystępujemy, gdy pojawią się szkodliwe larwy. Natomiast nie ma progu szkodliwości dla osobników dorosłych skrzypionki i nie prowadzi się zwalczania szkodnika w tej fazie rozwojowej.

Samice skrzypionek po zakończeniu żeru uzupełniającego składają jaja na najmłodszych liściach zbóż (początek maja). Żarłoczne larwy wylęgają się najczęściej od połowy maja do początku czerwca. Zabieg chemiczny insektycydem stosujemy przeciwko szkodliwym larwom.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla skrzypionki:

  • pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto – 1-2 larwy na 1 źdźble;
  • jęczmień ozimy i jary, pszenica jara, pszenżyto jare, owies -1 larwa na 2-3 źdźbłach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.