fbpx
Strona głównaFilmy i firmyRzepak po raz pierwszy odc. 3 – regulacja i ochrona

Rzepak po raz pierwszy odc. 3 – regulacja i ochrona [video]

Młody rolnik uprawiający rzepak po raz pierwszy mierzył się z tematem jesiennej ochrony plantacji.  Czas zabiegu, preparaty w ochronie powinny być dopasowane do możliwości produkcyjnych danej plantacji w odniesieniu do stanu roślin, warunków glebowych oraz termicznych. Czy rolnik skorzystał z podpowiedzi i wskazówek, na jakie preparaty się zdecydował?

Plantacja rzepaku ozimego w okresie jesieni wymaga lustracji i pielęgnacji. Zdecydowanie konieczny jest zabieg ochrony fungicydem przed chorobami, przede wszystkim suchą zgnilizną kapustnych. Jednocześnie w tym czasie, czyli najczęściej od 4-liścia rzepaku stosuje się regulatory wzrostu działające na pokrój roślin.

Do regulacji pokroju rzepaku wykorzystuje się antygiebereliny, które działają na hormony wzrostu roślin. Preparaty z tej grupy ograniczają wysokość roślin, wzmacniają łodygi u podstawy, powodują zgrubienie szyjki korzeniowej rzepaku ozimego i oddziałują na system korzeniowy. Jeśli termin zabiegu zbiega się z występującym zagrożeniem ze strony patogenów chorobotwórczych i koniecznością ich zwalczania, wówczas często wykorzystuje się działanie regulujące fungicydów triazolowych.  W zależności od wyboru technologii, łączy się też typowe regulatory z fungicydem w mieszaniny. Preparaty, czas zabiegu powinny być dopasowane do możliwości produkcyjnych danej plantacji w odniesieniu do stanu roślin, warunków glebowych oraz termicznych.

Młody rolnik uprawiający rzepak po raz pierwszy także musiał zmierzyć się z tym tematem. Do regulacji pokroju wykorzystał preparat Mepik 300 SL (chlorek mepikwatu) działający systemicznie. Retardant zastosował w mieszaninie zbiornikowej razem z triazolem (metkonazol), aby chronić rzepak przed chorobami. Jednocześnie, idąc za wskazówkami doradcy nawozowego, zaaplikował też mikroelementy: bor, mangan, molibden.

Rzepak po raz pierwszy odc. 2 – odchwaszczanie

Rzepak ozimy po raz pierwszy odc. 1 – odmiana i siew

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.