fbpx
Strona głównaPrawo i finanseRolnicze emerytury: Co z łączeniem świadczenia z ZUS i z KRUS?

Rolnicze emerytury: Co z łączeniem świadczenia z ZUS i z KRUS?

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2021 r. poz. 266), w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przysługującej na podstawie ustawy z prawem do emerytury lub renty z innego ubezpieczenia społecznego, uprawnionemu wypłaca się jedno wybrane przez niego świadczenie.

Z przepisu tego wynika, że w razie zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych z ZUS oraz z KRUS, do wypłaty przysługuje jedno wybrane świadczenie. Takie rozwiązanie obowiązywało od wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy

– Wyjątek od tej zasady, obecnie dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a więc tych, które objęte zostały reformą powszechnego systemu emerytalnego realizowanego przez ZUS i wprowadzoną od dnia I stycznia 1999 r. W myśl zasad na jakich została przeprowadzona reforma emerytalna w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., emerytura przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, bez względu na długość posiadanego stażu ubezpieczeniowego. Wysokość tej emerytury uzależniona jest wyłącznie od wysokości opłaconych składek ubezpieczeniowych w okresie aktywności zawodowej oraz od długości dalszego trwania życia dla osób w wieku przejścia na emeryturę, a staż ubezpieczeniowy ma jedynie znaczenie przy podwyższaniu świadczenia do wysokości najniższej emerytury, jeżeli zgromadzone składki nie gwarantują tej kwoty – wyjaśnia Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W związku z powyższym, osoba posiadająca okresy ubezpieczenia zarówno w rolnym, jak i powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tzw. „dwuzawodowiec”, urodzona po dniu 31 grudnia 1948 r., za okresy podlegania ubezpieczeniu w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, bez względu na ich długość, otrzyma po osiągnięciu wieku emerytalnego świadczenie emerytalne z ZUS w wysokości odpowiadającej opłaconym składkom w tamtym systemie. Nie było w związku z tym uzasadnienia do dalszego zaliczania okresu ubezpieczenia w systemie powszechnym przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej. Bowiem na podstawie tych samych okresów ubezpieczeniowych, nie można pobierać kilku świadczeń z różnych systemów ubezpieczeniowych.

Zatem, jak zaznacza resort rolnictwa emerytura rolnicza, tylko dla osób objętych reformą powszechnego systemu emerytalnego (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.) ustalana jest wyłącznie za okresy ubezpieczenia i opłacania składek w systemie rolnym. Emerytury rolnicze nie zostały zreformowane w ten sposób, dlatego prawo do emerytury rolniczej, w stosunku do wszystkich ubezpieczonych niezależnie od daty urodzenia przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego i uzależnione jest od posiadania co najmniej 25 lat ubezpieczenia rolnego. Z tą różnicą, że w stosunku do urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie ma możliwości zaliczania innych okresów ubezpieczenia do wymaganego okresu ubezpieczenia rolniczego, gdyż za okresy ubezpieczenia w systemie powszechnym (w ZUS) zostanie ustalone świadczenie niezależnie od ich długości i będzie ono adekwatne do wysokości odprowadzonych składek.

Zdaniem Gembickiej jest to rozwiązanie bardzo korzystne w porównaniu do poprzednio obowiązujących regulacji. Zasadniczo osoby o długim stażu emerytalnym zyskują najbardziej, a wynika to z tego, że w okresie prowadzenia działalności rolniczej i podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników (w KRUS) nie gromadziły kapitału w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych (w ZUS) i z tamtego systemu nie nabędą wystarczającego świadczenia. Z kolei osoby, które mają krótszy staż emerytalny rolniczy, zapewne zgromadziły odpowiedni kapitał w systemie powszechnym (w ZUS), skąd otrzymają zasadnicze świadczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego.

– Dlatego z systemu rolnego (z KRUS) otrzymają zwiększenie do emerytury z ZUS, odpowiadające odprowadzanym składkom na ubezpieczenie społeczne rolników, gdyż celem przedmiotowego zwiększenia jest wszakże zrekompensowanie osobie uprawnionej do emerytury w systemie powszechnym rzeczywistych ciężarów, jakie ponosiła w przeszłości, podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacając z tego tytułu należne składki – podsumowuje wiceminister Gembicka.

17 KOMENTARZE

  1. Jak to jest, gdyż płaciłam składki od 1990 roku do 2005 do krusu, potem zaczęłam pracować w zakładzie pracy i przeszłam na składki ZUS do tej pory pracuję w firmie mam 53 lata,czy składka z krusu będzie się liczyć do emerytury razem ZE ZUSU?

  2. Dlaczego emerytura z KRUS została pomniejszona w lipcu chociaż podatek został zmniejszony z 17 do 12procent zaznaczam że pobieram dwie emerytury z KRUS i ZUS podatek odprowadzam w KRUS

  3. To i tak wszystko jest niesprawiedliwe. Mój ojciec prowadził gospodarstwo rolne i opłacał składki KRUS. Do tego pracował przez 15 lat w przedsiębiorstwie państwowym nawet z obciążeniem szkodliwym i były odprowadzane składki ZUS. Naliczono mu emeryturę z KRUS która jest o wiele mniejsza od ZUS. Ojciec jest z rocznika 1946. Natomiast osoby urodzone po 1948 mogą pobierać emeryturę zarówno z ZUS jak i KRUS. Gdzie tutaj jest sprawiedliwość? Mogę tu podać przykład, że zwykły pracownik sprzątający wówczas na zakładzie ma większą emeryturę od Ojca o 800 zł, bo pobiera ją z ZUS, a gdzie Ojciec miał poważne stanowisko i do tego jeszcze naliczone warunki uciążliwe, a emeryturę dostał tylko z KRUS

  4. Urodzona po 1948 r 9 lat i 5 miesięcy pracy mam naliczony kapitał początkowy i 25 lat KRuS w przyszłym roku 60 Lat Czy dostanę emeryturę z ZuSu i KRUS???

  5. Witam , Chcę przejść w tym roku na emeryturę z ZUS Dodatkowo mam ponad 14 lat płacenia składek w KRUS Na ile mogę liczyć dodatku z KRUS ?

  6. No to nigdy nie będzie sprawiedliwości skoro taka jest duża różnica między składką ZUS a składką KRUS. DLACZEGO ja mam płacić za samą podstawową opiekę medyczną bez składek na (emeryturę, chorobowe,wypadkowe,rentowe )prawie 300zł a taki rolnik na te wszystkie składki zapłaci mniej niż ja za jedyną na miesiąc, a po przejściu na emeryturę będzie dostawał trochę mniej albo tyle samo co ja? Może się wrócą czasy komuny,kiedy to na wsi szezyla się bieda. Karma się wraca.

  7. Pytanie.. A co z emeryturami podwójnymi ZUS i kurs . Pierwsza otrzymałem za 25 lat z kapitału że składek do ZUS i dołączono mi za 23.5 lat opłaty składek do kurs 80zl. Czy po o obecnej interpretacji przepisów będą zmiany w odliczeniu z kurs. Ur. Jestem w 1949 r .

  8. Po 25 latach w KRUS dostałem w ZUS 250 zł i wyrzucono mnie z Z KRUS gdyż mając 69 lat parę miesięcy pobierałem już ZUS .Kruczek prawny nie możesz wcześnie pobrać z Emerytury z ZUS bo przepadnie KRUS mimo że nasz 69 lat czysty interes FUS zamiast 1000 zł dostałem 25o zł .nawet firmy prawne na to się łapią.Finalnie jest em nadal rolnikiem mam 60 ha i mam emeryturę z ZUS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.