PZPRZ protestuje przeciw wycofywaniu z rynku ŚOR

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych bardzo negatywnie ocenia działania prowadzące do wycofywania z rynku środków ochrony roślin zawierających kolejne substancje czynne.

W ocenie związku, takie działania spowodują znaczne trudności w prowadzeniu skutecznej ochrony chemicznej w uprawach rolniczych, a w szczególności zbóż i kukurydzy. Przede wszystkim jednak znacznie utrudnią możliwość rotacji substancji stosowanych na danym polu. A, jak wiadomo, im mniejszy wybór substancji czynnych i mniej zróżnicowana ich rotacja, tym większe prawdopodobieństwo uodpornienia się agrofagów w dłuższej perspektywie na dane substancje.
 
Poza tym, wycofanie niektórych substancji czynnych może doprowadzić do dużych zakłóceń w organizacji pracy gospodarstw rolnych – rolnicy będą musieli zwiększyć liczbę zabiegów, co podniesie koszty produkcji, które już teraz są bardzo wysokie. W efekcie będzie to kolejne działanie, które wpłynie na obniżenie konkurencyjności naszych gospodarstw na rynku światowym. 
 
Kolejne ryzyko, jakie według związku, wiąże się z wycofaniem substancji aktywnych, to zwiększenie się na rynku ilości środków niewiadomego pochodzenia, podrabianych i sprzedawanych po znacznie zaniżonych cenach. A, jak wiadomo, tego typu preparaty mogą mieć wręcz katastrofalne skutki dla upraw.
 
Renata Struzik, źródło: PZPRZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności