PZPRZ: Dalszy brak zapraw insektycydowych będzie powodował spadki plonów

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o podjęcie działań wspierających podniesienie efektywności uprawy roślin zbożowych poprzez wdrożenie możliwości ich ochrony w początkowej fazie wzrostu.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Polskie rolnictwo oparte jest od dziesięcioleci na uprawie roślin zbożowych. Sytuacja klimatyczna jak i geopolityczna, szczególnie obecnie, przekonuje nas do jeszcze większej troski o nie celem podniesienia efektywności upraw. Coraz cieplejsze zimy, dłuższa wegetacja jesienna powodują z roku na rok coraz większą presję ze strony szkodników.

– Szczególnie młode rośliny są podatne a ataki takich szkodników jak drutowce, łokaś garbatek, ploniarka zbożówka, śmietka ozimówka oraz mszyce przenoszące wirus żółtej karłowatości Jęczmienia. Jest coraz więcej sygnałów od rolników i firm hodowlanych, o zagrożeniu ze strony tych szkodników. Ten problem nie dotyczy tylko plantacji nasiennych ale masowo występuje także na polach produkcyjnych. Presja tych szkodników będzie wzrastała z roku na rok, należy więc podjąć kroki już teraz by nie dopuścić do większego zagrożenia – uzasadnia Stanisław Kasperczuk, prezes PZPRZ.

reklama
Baner SUmi
reklama
Baner Corner

Według producentów zbóż bez ochrony insektycydowej szkody wyrządzone przez te szkodniki bardzo często powodują znaczne zmniejszenie liczby roślin na jednostce powierzchni, której nie można późnej zrekompensować, Powoduje to spadek plonów ale też większą presje chwastów jak i rozwój szkodników polifagicznych na innych uprawach.

reklama
Baner Samasz

W ocenie PZPRZ możliwość ochrony we wstępnym stadium rozwoju zbóż, przyczyni się do redukcji zabiegów ochronnych stosowanych nalistnie a tym samym jest zgodna z dyrektywami zapisanymi w Zielonym Ładzie. Poprawi też efektywność uprawy poprzez zwiększenie plonu z hektara, dzięki czemu zyska rolnik jak i cały rynek poprzez dostarczenie większej ilości ziarna zbóż, co w kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą nie jest bez znaczenia.

– Obecnie w Polsce nie jest zarejestrowana żadna zaprawa insektycydowa do zbóż. Dlatego rejestracja zapraw w zbożach w trybie art. 53 dałaby polskim rolnikom i hodowcom możliwość skutecznej ochrony roślin przed uszkodzeniami powodowanymi przez wyżej wymienione szkodniki w krytycznej, wczesnej fazie wzrostu – podsumowuje prezes Kasperczyk.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI