Pszenica króluje w eksporcie

W 2013 r. Polska zanotowała bardzo dużą nadwyżkę w handlu ziarnem zbóż. Wśród odbiorców zbóż z naszego kraju dominują Niemcy, ale duże znaczenie mają kraje unijne położone w północnej części kontynentu oraz nasi południowi sąsiedzi.

W przypadku pszenicy wyraźnie rośnie znaczenie krajów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za: MRiRW) eksport głównych zbóż (pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza) w 2013 r. wzrósł o jedną trzecią do 3744 tys. t. Wartość tego eksportu zwiększyła si ę o 20% do 763 mln EUR. Nadwyżka bilansu handlowego wyniosła 501 mln EUR, a w ujęciu wolumenowym 2709 mln t.
Zdecydowanie najważniejszym zbożem w polskim eksporcie w 2013 r. była pszenica. Sprzedaż za granicę wyniosła 1642 tys. t, czyli o 581 tys. t (55%) więcej niż rok wcześniej. Pierwsza trójka największych odbiorców nie zmieniła się w stosunku do 2012 r. Na pierwszym miejscu, z udziałem 36% całego polskiego eksportu pszenicy, nadal były Niemcy, które zakupiły 591 tys. t ziarna, czyli o 5% więcej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu bardzo wyraźnie umocniła si ę Arabia Saudyjska. Eksport w tym kierunku zwiększył si ę aż o 130% do 290 tys. t. Na trzecim miejscu znajduje si ę Algieria, z wolumenem importu z Polski na poziomie 175 tys. t czyli o 62% większym niż rok wcześniej. Łącznie trzech największych odbiorców odpowiada za 64% całego eksportu pszenicy z Polski.
Na kolejnych czterech miejscach wśród największych importerów pszenicy z Polski znajdują się kraje, które jeszcze rok wcześniej nie odgrywały dużej roli w tym zestawieniu. Są to Hiszpania, Egipt, Iran i Maroko. Łącznie do tych krajów wyeksportowano 377 tys. t ziarna, co stanowiło 23% naszego eksportu.
Jednak z istotnych gatunków zboża, to żyto osiągnęło największy procentowy wzrost eksportu. W 2013 r. za granicę sprzedaliśmy 865 tys. t tego zboża, czyli o 177% (552 tys. t) więcej niż rok wcześniej. Wśród odbiorców polskiego żyta zdecydowanie dominujące znaczenie mają Niemcy odpowiedzialne za 57% całego eksportu. Co więcej, eksport w tym kierunku był ponad trzykrotnie większy niż rok wcześniej (wzrost o 219%). Eksport do Hiszpanii, drugiego największego odbiorcy, podwoił si ę do blisko 200 tys. t. Na kolejnych czterech miejscach znajdują się nieodległe kraje unijne – Dania, Finlandia, Holandia i Czechy.
Kukurydza jest drugim najważniejszym zbożem w polskim eksporcie, lecz w 2013 r. zanotowano spadek jej wywozu. Za granicę sprzedano 885 tys. t tego ziarna, czyli o 15% mniej niż w 2012 r. Tak jak w przypadku innych gatunków zboża (poza owsem), największym odbiorcą są Niemcy. Eksport w tym kierunku w 2013 r. zwiększył si ę o 13% do 484 tys. t, co stanowiło 55% całego eksportu. Duże znaczenie ma również eksport do Irlandii oraz nieodległych krajów UE, albo położonych wokół Morza Bałtyckiego, albo na południe od nas.
Analizy BGŻ
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności