fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinPropozycja Komisji Ochrony Środowiska PE “nonsensowna i szkodliwa”. CIBE przeciwko EU ENVI

Propozycja Komisji Ochrony Środowiska PE “nonsensowna i szkodliwa”. CIBE przeciwko EU ENVI

W Parlamencie Europejskim 22 listopada odbędzie się głosowanie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR). Plantatorzy buraków cukrowych zrzeszeni w CIBE apelują do posłów Parlamentu Europejskiego, aby odrzucili propozycje Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego.

Międzynarodowa Konfederacja Plantatorów Buraków Cukrowych w Europie (CIBE) wystosowała oświadczenie, w którym wyraża „niezwykłe rozczarowanie” propozycją Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (EP ENVI) dotyczącą stosowania środków ochrony roślin (SUR).

Marcel Jehaes, prezydent CIBE, podkreślił, że “tekst Komisji ENVI Parlamentu Europejskiego pozostaje w wielu swoich postanowieniach oderwany od rzeczywistości plantatorów. Ustalanie arbitralnych celów ilościowych lub zakazywanie środków ochrony roślin chemicznych w obszarach wrażliwych (…) bez dyskusji i uwzględnienia europejskiej produkcji rolniczej i jej kosztów, jest nonsensowne. Uważanie, że ilości można zmniejszać poprzez obowiązkowe cele, jest uproszczone i lekceważy zarządzanie ryzykiem oraz fakt, że wiele substancji czynnych już zniknęło z narzędzi rolnika. Mówiliśmy to wcześniej, i mówimy to ponownie: nie ma zakazów bez rozwiązań! Ustalanie celów dla biologicznej kontroli szkodników jest również nierealistyczne: choć biologiczna kontrola może wydawać się atrakcyjna, nie jest skutecznym rozwiązaniem dla plantatorów w krótkim i średnim okresie”.

CIBE zwraca też uwagę na fakt, że zintegrowane zwalczanie szkodników (IPM) jest powszechnie stosowane przez plantatorów buraków cukrowych, ale narzucanie obowiązkowych i sztywnych praktyk w jej wdrażaniu nie jest realistyczne i może nawet przynieść efekt przeciwny. Wreszcie, propozycja EP ENVI zawiera zbyt wiele niepewności prawnych i obciążeń, które mają niewiele wspólnego ze zrównoważonym stosowaniem środków ochrony roślin.

W opinii CIBE propozycja Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego to „wyraźny atak na konwencjonalne, zrównoważone rolnictwo, które żywi Europejczyków. (…) Konieczne jest, aby posłowie do PE obudzili się i ograniczyli szkody, jakie ten tekst może wyrządzić europejskim rolnikom i suwerenności żywnościowej”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.