fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościPrecyzyjne nawożenie z nowymi rozsiewaczami UNIA RCW

Precyzyjne nawożenie z nowymi rozsiewaczami UNIA RCW [video]

O tym jak ważne jest obecnie precyzyjne dawkowanie nawozów nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas naszego webinarium rozmawialiśmy ze specjalistą ds. nawożenia z firmy UNIA, który przedstawił możliwości jakie dają nowe przyczepiane rozsiewacze RCW, które obecnie mają również możliwość doposażenia w funkcje rolnictwa precyzyjnego.

Nowa linia rozsiewaczy RCW, które od stosunkowo niedawna znajdują się w ofercie firmy UNIA, to szeroka gama modeli poczynając od najmniejszych, jednoosiowych o pojemności 4,5 tys. litrów a kończących się na tandemowych 15 tys. litrów. Janusz Podróżny, który w firmie UNIA jest specjalistą produktowym maszyn do nawożenia przedstawił podczas webinarium zmiany jakie objęły nowe rozsiewacze w porównaniu do starszych, znanych również pod nazwą RCW, maszyn.

Interesującą konstrukcją, która została omówiona w czasie naszej rozmowy jest z pewnością rozsiewacz RCW 150 Helix. Nie jest to z pewnością maszyna, która znajdzie zastosowanie w małych gospodarstwach, bo pojemność 15 tys. litrów jest bardziej propozycją dla dużych gospodarstw i firm usługowych. I to właśnie w nich firma widzi potencjalnych nabywców, którzy mogą być zainteresowani maszyną opracowaną specjalnie do wysiewu wapna pylistego. Co warte podkreślenia Helix jest jedyną polską konstrukcją tego typu i nawet wśród zachodniej konkurencji nie ma zbyt wielu rywali.

Dużo czasu poświęciliśmy również na zagadnienia związane z rolnictwem precyzyjnym i systemy w jakie obecnie mogą być wyposażone rozsiewacze RCW. W tym przypadku UNIA bazuje na rozwiązaniach jednego z potentatów w tej dziedzinie, czyli firmie Trimble. Jak wyjaśniał Janusz Podróżny te rozwiązania, mimo że są z pewnością kosztowne, to zwłaszcza przy dzisiejszych cenach nawozów mogą się zwrócić nawet po jednym sezonie.

Nawet z mocno pobieżnej kalkulacji da się policzyć, że chociażby cena saletry amonowej na poziomie bliskim 3 tys. zł może bardzo mocno przyspieszyć zwrot z inwestycji. Jednak oszczędności na nawozach to nie jedyne korzyści jakie można odnieść, bo stosując tego typu systemy mamy również bardziej wyrównany łan, gdyż nawóz aplikowany jest w odpowiedniej dawce a to chociażby powoduje to, że zbiór jest łatwiejszy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.