fbpx

Precyzja do ostatniego ziarenka: Rauch prezentuje nowości na Agritechnice i nie zapomina o mniejszych gospodarstwach

Czasy beztroskiego rozsiewu minęły i wszystko wskazuje na to, że przyjdzie nam obchodzić się z nawozami w bardzo uważny sposób. Jakie są plany firmy Rauch, by temu sprostać?

Niewątpliwie słowem najczęściej powtarzajacym się we wszelkich prezentacjach podczas tegorocznej edycji targów Agritechnia była wydajność. Odmieniana przez wszystkie przypadki i urzeczywistniania w każdej maszynie. Dlatego też nie dziwi, że dla jednego z czołowych graczy w segmencie rozsiewania nawozów, wydajność stała się motywem przewodnim ekspozycji.

Firma Rauch podczas Agritechniki tradycyjnie zorganizowała konferencję prasową, a nowości przedstawił specjalista ds. kluczowych klientów Jens Hille, fot. mw

Wzmocnienie oferty dla mniejszych gospodarstw

Kompaktowe rozsiewacze zawieszane serii MDS są cenionymi i dobrze znanymi maszynami, dlatego Rauch postawił na wzmocnienie oferty zamiast rewolucji w projekcie. A zatem co wzbogaciło ofertę? Oczywiście, mająca wielkie znaczenie dla precyzji i wydajności, rama ważąca wraz z systemem wspomagającym automatyczne dozowanie, a nawet kontrolę sekcji wysiewu.

Dzięki wprowadzanym obecnie zmianom rozsiewacze Rauch MDS będą jeszcze bardziej przyjazne operatorowi, fot. mw

Zastosowany czujnik wykonuje 100 pomiarów wagi na sekundę i co sekundę następuje kontrola ustawień maszyny. Dodatkowo, system jest w stanie podpowiedzieć, jaki mamy zasięg na tym, co pozostało w skrzyni. W praktyce oznacza to, że tak jak w przypadku większych maszyn, operatorowi pozostaje jedynie jechać, a o korekty i wysiew zadba maszyna.

Rozsiewacz zaczepiany z mechanicznym napędem

AXENT 90.1 to propozycja przygotowana dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do rozsiewaczy z napędem hydraulicznym i preferują rozwiązania klasyczne. Naturalnie maszyna jest przygotowana do pracy w isobus, a więc w kwestii nowinek oferuje wszystko to, co znane nam już warianty (między innymi EMC, OptiPoint, GPS Control). Ponadto skrzynię o pojemności 9400 litrów oraz 50-metrową szerokość roboczą.

Rozsiewacz Axent 90.1 może rozsiewać nawóz na szerokość nawet 50 metrów, fot. mw

Przesuw nawozu realizowany jest za pomocą taśm gumowych sterowanych automatycznie, system bazuje na czujnikach ultradźwiękowych, które dają informacje, na podstawie której następuje zasilanie sekcji rozsiewającej (znana z innych modeli AXIS).

Pierwszy w ofercie

To co nam spodobało się najbardziej, to element, z którym operator będzie miał najwięcej do czynienia. Mowa tu o dżojstiku, który jest nietypowy. Ponieważ zamiast klasycznych przycisków – mechanicznych lub dotykowych – został wyposażony w kolorowy ekran, na którym w sposób programistyczny są wyświetlane przyciski.

Dotykowy, programowalny dżojstik w znacznej mierze ułatwia sterowanie maszyną, fot. mw

Rozwiązanie ciekawe, ponieważ oprócz realizowania funkcji: włącz-wyłącz, jak to ma miejsce klasycznie, możliwe jest wyświetlenie piktogramów czy informacji, czego dany przycisk lub funkcja dotyczą i jak realizowany jest proces. Oczywiście, wyświetlana zawartość może być łatwo zmieniana na potrzeby różnych maszyn, a więc gdy potrzebne są tylko dwa przyciski można wyświetlić dwa duże pola, a gdy zachodzi potrzeba sterowania bardziej wymagającym narzędziem, nie stanowi to większego problemu, by po prostu zmienić wyświetlaną planszę. Dodatkowo, dla poprawy komfortu, dżojstik można wyposażyć w łatwo wymienialną ramkę.

Precyzja i ograniczenie strat

Aktualizacja systemu OptiPoint – umożliwiająca efektywniejsze zarządzanie momentem przerwania wysiewu, czy też system GSE pro pozwalający na wysiew nawozu z granicy pola, z wyłączoną jedną stroną rozsiewacza, czy w końcu Blockagedetect dla rozsiewaczy pneumatycznych pilnujący jakości sposobu wysiewu i wykrywający przeszkody to dowód na nieustanne dążenie firmy do zapewnienia jak najbardziej wydajnego wykorzystania każdej granulki nawozu. Oczywiście wszystko to jest motywowane stale rosnącymi wymaganiami dotyczącymi wprowadzania azotu i innych składników do gleb i wód. Czasy beztroskiego siewu minęły i wszystko wskazuje na to, że przyjdzie nam obchodzić się z nawozami w bardzo uważny sposób, nie tylko ze względu na cenę, która ostatnimi czasami doprowadzała do pasji, ale także ze względu na coraz bardziej restrykcyjne regulacje prawne.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.