fbpx

Postępowania w sprawach potencjalnych zmów przy sprzedaży maszyn rolniczych. Reakcje firm

Wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał komunikat dotyczący postępowania w sprawach potencjalnych zmów przy sprzedaży maszyn rolniczych. Dotyczy ono marek Claas, New Holland, Case IH, Steyr, Massey Ferguson, Fendt i Valtra. Komentarza w tej sprawie udzielił nam Piotr Dziamski z Claas Polska.

Postępowawania toczą się w sprawie podziału rynku, który polegać ma na podziale obszarowym, uniemożliwiając tym samym konkurencję pomiędzy przedsiębiorstwami.

Samasz loteria - baner

– Potencjalny nabywca mógł w takim przypadku otrzymywać zawyżoną ofertę, aby zniechęcić go do zakupu u dealera spoza swojego obszaru. Ponadto Urząd podejrzewa, że przedsiębiorcy mogli ustalać między sobą również ceny maszyn rolniczych lub wymieniać informacje na temat ich wysokości – podaje w komunikacie UOKiK.

UOKiK sprawdza, czy w praktyce rolnicy nie zapłacili w świetle ww. praktyk za maszyny więcej, niżby zapłacili w warunkach wolnej konkurencji.

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy kilka z zainteresowanych firm, jak dotychczas odpowiedzi udzielił nam Piotr Dziamski, dyrektor wsparcia sprzedaży w Claas Polska.

– Potwierdzamy, że Claas Polska jako importer maszyn rolniczych, jest jedną z firm, które zostały skontrolowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach prowadzonego przez Urząd postępowania dotyczącego dystrybucji maszyn rolniczych. Urząd nie postawił żadnych zarzutów wobec Claas Polska – prowadzone postępowanie jest wyłącznie postępowaniem wyjaśniającym. Claas prowadzi politykę ścisłego przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów, w tym prawa konkurencji. Podczas prowadzonego przeszukania w pełni współpracowaliśmy z Urzędem. Prosimy o zrozumienie, że w chwili obecnej nie możemy dalej komentować tej sprawy – poinformował nas Piotr Dziamski.

Rachel Giannini, dyrektor ds. komunikacji w AGCO Corporation (Fendt, Valtra, Massey Ferguson) poinformowała nas, że koncern nie wyda komentarza, dopóki postępowanie jest w toku.

Tekst aktualizowany; czekamy na komentarze pozostałych firm. Będziemy o nich informować na bieżąco.

Komunikat UOKiK dostępny jest tutaj: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19674

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.