Polskie mleko popłynie na nowe rynki

Sukcesem zakończył się audyt polskich firm mleczarskich przez przedstawicieli Indonezji. Polskie mleko popłynie więc już w krótce w tamtym kierunku.

W piątek, 22.stycznia podczas spotkania ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z niektórymi przedstawicielami krajów ASEAN i polskich firm mleczarskich oficjalnie ogłoszono zatwierdzenie polskich zakładów mleczarskich na rynek Indonezji.

Minister rolnictwa podkreślił, że ASEAN ma ogromny potencjał i jest rynkiem o  rosnącym znaczeniu w globalnej gospodarce. – Mam nadzieję, że dzięki integracji rynku ASEAN i usuwaniu barier w handlu będziemy obserwowali dalszy wzrost obrotów Polski z całym regionem – powiedział.

Otworzenie się granic krajów ASEAN dla polskich produktów mleczarskich to efekt zakończonego w listopadzie 2015 roku audytu. To spory sukces Polski, szczególnie, że była to pierwsza, zakończona sukcesem, tego typu kontrola w państwie europejskim.

Minister Jurgiel podkreślił, że polskie zakłady mleczarskie posiadają dużą umiejętność dostosowania produktów do specyficznych oczekiwań konsumenta. A kraje ASEAN to, jak zauważył ambasador Indonezji Peter F. Gontha, ponad 600 mln konsumentów.

Spotkanie, z inicjatywy Ambasadora Indonezji w RP, zorganizowała Polska Izba Mleka Ambasada Indonezji do udziału w spotkaniu zaprosiła również pozostałych szefów placówek 5 krajów należących do ASEAN, akredytowanych w Warszawie, tj. Wietnamu, Tajlandii, Malezji, Filipin i Indonezji. Pozostali członkowie ugrupowania, tj. Singapur, Brunei, Laos, Mjanma i Kambodża nie posiadają przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce.

Renata Struzik, źródło: MRiRW