fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyPolska węzłem transportowym ukraińskiego zboża?

Polska węzłem transportowym ukraińskiego zboża?

Podczas trwającego w dniach 14-15 września w Warszawie forum Agro&Food Security miało miejsce ciekawe wystąpienie wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego, w którym odniósł się od to kwestii transportu ukraińskiego zboża. 

Wiceminister Romanowski powiedział, że Polska powinna stać się gospodarczym węzłem transportu ukraińskiego zboża. Jednocześnie przyznał, że obecnie potencjał nie jest dostatecznie realizowany.

Wiceminister w szczególności zwrócił uwagę, że od początku roku przez Polskę przetransportowano 2,3 mln ton ukraińskiej kukurydzy.

– Widać, że to mniej niż oczekiwania Ukraińców. Przed nami dużo pracy. I mówimy nie tylko o eksporcie do Afryki Północnej, ale także do UE. Nie wyobrażam sobie europejskiego cyklu żywnościowego bez ukraińskiego oleju słonecznikowego i rzepakowego. W przeciwnym razie będziemy musieli zastąpić ją palmą, ale nasi konsumenci tego nie chcą. Dlatego sprawa nie powinna ograniczać się do obietnic – tłumaczył Rafał Romanowski.

Jednocześnie wiceminister dodał, że świat nie powinien wykorzystywać faktu, że na Ukrainie trwa wojna i obniżać cen produktów.

– Musi być etyczny biznes – i nigdy nie mam dość powtarzania tego. Dlatego musimy stworzyć warunki do eksportu ukraińskich surowców, m.in. przez porty bałtyckie. Musimy rozwiązać powstałe do tej pory trudności na granicy. Zapewniam jednak, że nasze służby celne i weterynaryjne pracują 24 godziny na dobę – podsumował Rafał Romanowski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.