fbpx
Strona głównaUprawaPlantacje nasienne kontrolowane pod kątem GMO

Plantacje nasienne kontrolowane pod kątem GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin Nasiennictwa zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzi kontrolę upraw GMO.

Obejmuje ona miedzy innymi badania na obecność modyfikacji genetycznych kukurydzy niedopuszczonych do uprawy w UE, ale dopuszczonych do obrotu w UE jako żywność i pasza oraz modyfikacje genetyczne kukurydzy MON 810 zakazanej do uprawy i stosowania jako materiał siewny na terytorium Polski.

Jak ustaliliśmy, kontrole upraw GMO realizowane są poprzez kontrole materiału siewnego, kontrole plantacji nasiennych oraz kontrole plantacji produkcyjnych. Gatunkami objętymi kontrolą są: rzepak jary i ozimy, kukurydza oraz soja.

– W 2020 r. maksymalna liczba kontroli upraw do wykonania w poszczególnych województwach to 3240 kontrole, z czego 474 kontrole obejmą pobranie prób materiału siewnego a 2766 to liczba kontroli upraw do realizacji na plantacjach. W tym roku kontrolą zostaną objęte w 100 % plantacje nasienne celem wyeliminowania domieszek GMO w materiale siewnym – informuje PIORiN.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.