fbpx

Pierwsza wiosenna dawka azotu w uprawie rzepaku

Pierwszą wiosenna dawkę azotu w uprawie rzepaku, najczęściej w ilości połowy dawki całkowitej tego składnika pokarmowego, stosuje się jak najszybciej, oczywiście uwzględniając występujące warunki atmosferyczne. Rolę w efektywności zastosowanego azotu odgrywa też forma wniesionego składnika.

Rzepak w okresie wiosennym należy głównie zaopatrzyć w azot, siarkę i mikroelementy, a niekiedy również w potas i magnez. Dawka wniesionego azotu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania rośliny na ten składnik oraz jego pokrycia przez azot glebowy. Dawkę nawozową azotu wylicza się w następujący sposób:

Dawka nawozowa = (zakładany plon nasion [t/ha] x pobranie jednostkowe azotu [kg N/1 t nasion z odpowiedną masą słomy]) – zawartość azotu mineralnego w glebie.

Dla przykładu przy zakładanym plonie 4,5 t nasion rzepaku:

Dawka nawozowa = (4,5 x 55) – 60 = 190 kg N/ha

W przypadku, gdy nie znamy zawartości azotu glebowego, można przyjąć założenie, że przy uprawie rzepaku ozimego na stanowisku żyznym po pszenicy roślina może mieć do dyspozycji od 40 do 90 kg azotu mineralnego, natomiast w przypadku gleb gorszych rzepak uprawiany po pszenżycie ma do dyspozycji od 10 do 50 kg azotu na hektar.

Pierwszą dawkę azotu, najczęściej w ilości połowy dawki całkowitej tego składnika pokarmowego, stosuje się w rzepaku jak najszybciej, oczywiście uwzględniając występujące warunki atmosferyczne. Należy przy tym pamiętać, że dużą rolę w efektywności zastosowanego azotu odgrywa forma wniesionego składnika.

Przy stosowaniu pierwszej wiosennej dawki zaleca się aplikację przynajmniej połowy dawki azotu w formie łatwo dostępnej dla roślin, a mianowicie w formie saletrzanej (azotanowej). Stąd też jako pierwsza dawka azotu w rzepaku ozimym dobrze sprawdza się saletra amonowa, saletrzak oraz RSM. Zastosowanie łatwo przyswajalnej dla roślin formy saletrzanej umożliwia im szybką wiosenną regenerację uszkodzeń zimowych oraz odbudowę rozety liściowej.

Efektywność nawożenia azotowego można zwiększyć poprzez dodatkowe nawożenie roślin siarką, która odpowiada nie tylko za pobranie, ale również za wykorzystanie azotu. Stąd też nawozy, które poza azotem zawierają również siarkę są zalecane szczególnie jako pierwsza wiosenna dawka w uprawie tej rośliny.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.