Pieniądze dla rolników za drzewa zniszczone przez bobry

fot. S. Skrzysz

Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska znajdzie środki na wypłatę odszkodowań dla rolników za uszkodzone drzewa przez bobry? Wniosek o podjęcie takich działań złożyła Krajowa Rada Izb Rolniczych.

– Obecnie rolnik otrzymuje odszkodowanie wyłącznie za drzewa, które zostały powalone przez bobry i użyte do budowania żeremi. W przypadku uszkodzeń drzew dokonanych przez bobry pozostawionych w miejscu upadku, według opinii urzędników odpowiedzialnych za szacowanie szkód spowodowanych przez te zwierzęta, odszkodowanie nie należy się, gdyż rolnik może wykorzystać pozyskane w ten sposób drewno do własnych celów – informuje KRIR.

Według samorządu rolniczego założenie, że rolnik jest zainteresowany pozyskaniem drewna, niezależnie z jakiego rodzaju drzewa ono pochodzi, jest błędne. Wielokrotnie zdarza się, że bobry niszczą drzewa, które były cenne dla danej nieruchomości.

W ocenie KRIR powalone przez bobry drzewa stanowią problem nie tylko logistyczny, związany z koniecznością zagospodarowania drewna i posprzątania miejsca, ale również wymaga poniesienia kosztów nowych nasadzeń. Dlatego też  izby rolnicze postulują  o wypłatę  odszkodowań za wszelkie upadki drzew spowodowane przez bobry, ponieważ takie szkody związane są z dużymi nakładami na ich usunięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności