fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeSamorząd rolniczy Dolnego Śląska apeluje o zniesienie ochrony bobra

Samorząd rolniczy Dolnego Śląska apeluje o zniesienie ochrony bobra

Rolnicy z Dolnego Śląska za pośrednictwem izby rolniczej apelują do Ministra Klimatu i Środowiska o zniesienie ochrony i przywrócenie polowań na bobry. W ostatnich latach na całego terenie dolnego Śląska obserwuje się występowania bobra w większości cieków wodnych. Gryzonie te czynią duże szkody na polach rolników, niszczą cenne przyrodniczo drzewa, tereny siedlisk ptaków i innych zwierząt uszkadzając wały rzeczne oraz budując tamy powodują podtapiania pól i łąk, często do chodzi też do uszkodzeń dróg.

W ocenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej działania jakie są obecnie podejmowane  w celu uzyskania zgody na odstrzał bobrów nie przynoszą spodziewanych efektów. Już bowiem  na etapie wskazania myśliwego, który dokona selekcyjnego odstrzału występuje problem, gdyż nikt z  osób posiadających stosowne uprawnienia nie chce się tego podjąć w obawie przed protestami ekologów.

Według rolników problem te n można byłoby rozwiązać właśnie poprzez włączenie odstrzałów bobra do planów łowieckich ustalanych corocznie przez koła łowieckie, a ich zatwierdzenie poprzez odpowiednie władze stanowiłoby dostateczną ochronę przed nadmiernym odstrzałem.

– Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej nie jest przeciwny ochronie zwierząt , ale jednocześnie  musi bronić interesu rolników i dbać o dobro środowiska. Z wieloletnich  doświadczeń wynika, iż nadmierne liczebnie populacje zwierząt stanowią zagrożenie przyrodnicze i ekonomiczne – uzasadnia Ryszard Borys, wiceprezes DIR.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.