fbpx

ODZIEŻ OCHRONNA PODCZAS PRACY ZE ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN

Mimo że znajomość zasad bezpieczeństwa dotyczących pracy ze środkami ochrony roślin znacząco wzrosła na przestrzeni ostatnich lat, wciąż warto o nich pisać i przypominać podstawowe zasady. Praca ze środkami ochrony roślin to nie tylko kwestia doboru odpowiedniego środka, dawki i terminu. Z etykiety produktu dowiemy się również, jak chronić siebie oraz środowisko.

Podstawową zasadą dotyczącą bezpieczeństwa operatora / użytkownika środków jest stosowanie odzieży ochronnej. Bez względu na to, jakiego środka używamy, powinniśmy być ubrani w kombinezon, rękawice, gumowe buty i maskę. Na głowę najlepiej założyć czapkę lub kaptur kombinezonu ochronnego.

Samasz loteria - baner

Kombinezon, czy też inne ubranie robocze, musi być wykonany z materiału odpornego na przenikanie substancji chemicznych lub pokryty specjalną warstwą zabezpieczającą. Wybierając kombinezon jednorazowego lub wielokrotnego użytku, zwróćmy uwagę, czy posiada oznaczenie CE oraz odpowiednią kategorię, np. III, typ 4 lub 6.

            Oznaczenie dla kombinezonów

  

Rękawice, aby rzeczywiście chroniły naszą skórę przed przenikaniem substancji chemicznych, powinny być długie i nieuszkodzone, oraz wykonane z odpornego materiału – najlepiej nitrylowe. Ważne jest również to, w jaki sposób rękawice zakładamy i zdejmujemy. Na rękawice zawsze naciągamy rękawy kombinezonu czy też bluzy roboczej. Przed zdjęciem rękawic najlepiej umyć je pod bieżącą wodą, aby nie zabrudziły się od wewnątrz i mogły dłużej nam służyć. Zdejmując rękawice nigdy nie chwytamy wewnętrznej strony rękawicy drugą, nałożoną na rękę rękawicą, aby nie zabrudzić ich od środka.

      Oznaczenie dla rękawic

Na buty naciągamy nogawki spodni, aby do środka nie dostały się przypadkowe krople oprysku. Buty do pracy ze środkami ochrony roślin powinny być wykonane z gumy lub PVC.

Dobór maski ochronnej jest bardziej skomplikowany, zależy bowiem od tego, z jaką formulacją produktu mamy do czynienia. Do pracy z formulacją WP (proszek) lub środkiem w postaci granulatu, odpowiednia będzie maska oznaczona P2 lub P3. Mamy wtedy pewność, że chroni nas przed pyłem podczas przygotowywania cieczy roboczej. W przypadku cieczy, przy której mogą powstawać opary, stosujemy maskę oznaczoną symbolem A2/P3. Ta ostatnia maska będzie także najlepszą ochroną przy wykonywaniu samego oprysku, bez względu na to, jaki środek stosujemy. Ochroni nas bowiem przed oparem, mgłą, rozpyloną cieczą i jednocześnie zapobiegnie ich wdychaniu. Niezależnie od typu maski, każda powinna być oznaczona symbolem CE.

Do pełnej ochrony brakuje nam jeszcze zabezpieczenia oczu. Najlepiej mieć w zestawie szczelnie przylegające gogle ochronne i ekran ochronny, który sprawdzi się także w trakcie przygotowywania cieczy roboczej, chroniąc przed ochlapaniem.

Autor: Izabela Wawerek – Dyrektorka ds. Zrównoważonego Biznesu, Europa Centralna. Syngenta Polska

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.