Śląska Izba Rolnicza apeluje do Ministra Środowiska o pilne zajęcie się sprawą odszkodowań dla rolników, którzy ponoszą olbrzymie straty w uprawach roślin rolniczych, wyrządzane przez dzikie ptactwo, w szczególności przez krukowate, gołębie grzywacze, żurawie i dzikie gęsi.
– W chwili obecnej nie ma ustalonej żadnej formy odszkodowania za straty wyrządzane przez ptaki, które z roku na rok zwiększają ekspansję i potęgują straty. W bieżącym roku nasilenie strat jest szczególnie duże na zasiewach kukurydzy, roślin białkowych, a w okresie zimy i wczesną wiosną na roślinach ozimych. Skala strat przekroczyła już dawno granice naturalnej tolerancji – mówi Roman Włodarz, prezes ŚIR.
Samorząd rolniczy wnioskuje również o uproszczenie procedur uzyskiwania przez rolników zgody na odstraszanie ptaków, najlepiej w formie okresowych zgód obszarowych.