fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbOd początku roku stwierdzono w Polsce już 350 ognisk grypy ptaków

Od początku roku stwierdzono w Polsce już 350 ognisk grypy ptaków

Wykryto kolejne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Łącznie od początku roku stwierdzono w naszym kraju już 350 ognisk. 349. ognisko wykryto w miejscowości Dziegietnia w gm. Sokołów Podlaski (26 091 indyków), zaś 350. we wsi Golice Kolonia w gm. Siedlce (25 061 brojlerów kurzych).

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Inspekcja Weterynaryjna apeluje do hodowców drobiu o podjęcie działań mających na celu wdrożenie zasad bioasekuracji w gospodarstwach przyzagrodowych, zabezpieczających teren gospodarstwa przed ewentualnym przeniknięciem wirusa grypy ptaków.

W przypadku wyznaczenia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie, które nie spełnia wszystkich zasad bioasekuracji, hodowcy  nie zostanie wypłacone odszkodowanie przysługujące przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.